Sporti në zi, ndahet nga jeta legjenda e F1

Ndahet nga jeta Niki Lauda, i cilësuar një prej pilotëve më të mirë në historinë e Formula 1.

Në një njoftim të shpërndarë nga “The Sun” nga familja e ish-pilotit austriak, bëhet me dije se ai u shua të hënën në moshën 70-vjeçare. “Me trishtim të thellë njoftojmë se Niki ynë i dashur u nda nga jeta paqësisht të hënën”.

Lauda ka garuar në 171 gara në F1 duke fitiar 25. Tre herë është shpallur kampion bote: në 1975 e 1977 me Ferrarin, dhe në 1984 me McLaren. Lauda është quajtur edhe “kompjuteri” për shkak të aftësisë për të dalluar difektet në mjetet që pilotonte, madje dhe ato më të vogla.

LEXO EDHE  Bullizmi mbi fëmijët që u trembën nga Rama më shumë se nga tërmeti

Prej kohësh, Niki ishte shtruar në një klinikë në Zvicër për shkak të një sëmundjeje të rëndë. /Boldnews/