Harta/ Erë e fortë dhe reshje, surprizat e motit për nesër

Sot pasdite (e hënë dt.20) dhe nesër (e martë dt.21) priten reshje mesatare në qarqet Shkodër, Durrës dhe Lezhë dhe të dobëta në qarqet e tjera, parashikon IGJEUM. Reshjet pritet të arrijnë deri në lokalisht intensive në Shkodër dhe Lezhë dhe deri në lokalisht mesatare në shumë qarqe të tjera.

Në zona të kufizuara reshjet mund të jenë në formë shtrëngate, veçanerisht në qarqet Shkodër dhe Lezhë.

TEMPERATURAT
Nesër (e martë dt.21) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

  • në bregdet: 14 / 21 °C
  • në vendet e ulëta: 12 / 20 °C
  • në vendet malore: 7 / 17 °C
LEXO EDHE  E përplasi makina, humb jetën një person në Fier

ERA
Sot pasdite (e hënë dt.20) dhe nesër (e martë dt.21) era pritet të fryjë mesatare deri e fortë.

ZJARRET NË PYJE
Sot pasdite (e hënë dt.20) dhe nesër (e martë dt.21) të gjitha qarqet pritet të jenë në nivelin “S’KA RREZIK” për zjarre në pyje (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).