1939/ Publikohet intervista e Faik Konicës në SHBA, e vetmja me zë

Ilir Ikonomi, gazetari i njohur shqiptar i “Voice of America”, përmes profilit të tij në Facebook ka bërë publike për herë të parë një intervistë të Faik Konicës, dhënë në prill të 1939-ës, në kohën kur Shqipëria u pushtua nga Italia.

Ja çfarë shkruan Ikonomi: “Po ju paraqes një material zanor të pa publikuar ndonjëherë. Është intervista e Faik Konicës, ministrit fuqiplotë të Shqipërisë në Uashington dhënë radios amerikane NBC më 8 prill 1939, një ditë pas pushtimit të Shqipërisë nga Italia. Kanë kaluar 80 vjet nga ajo ditë. Pushtimi italian ishte një goditje e rëndë për ministrin Konica dhe për të tjerë që i besuan miqësisë së shtirur të Benito Musolinit. Në intervistë, Konica e quan agresionin e Italisë kundër Shqipërisë së pambrojtur “një thikë pas shpine”. Intervistuesi quhet Hilmar Baukhage, komentator i njohur i asaj kohe. Disa orë përpara bisedës në radio, Baukhage e kishte vizituar Konicën në apartamentin e tij në Hotelin Mayflower të Uashingtonit, duke shprehur habi për librat e shumtë që rrethonin ministrin erudit të Shqipërisë. Ky është i vetmi zë i Konicës që njohim deri më sot. Intervistën po e bëj publike të plotë me lejen e radios NBC në Nju Jork”.

LEXO EDHE  FOTO+18/ Nuk pyet fare, turistja italiane lakuriq në plazhin e Sarandës