Çmenduri/ Vendi goditet nga tërmet 7.7 ballësh, pritet të ndodhë katastrofa

Gjiri i Papua Guinesë së Re u godit nga një tërmet me magnitudë 7.7 ballë, ndërsa tani metereologët paralajmërojnë për një cunam.

Valët gjigande të detit thuhet se do prekin ishujt e Solomonit dhe Papua Guinenë e Re.

“Valë të rrezikshme të cunamit janë të mundshme”, njoftoi Qendra Paralajmëruese e Cunamive të Paqësorit pas tërmetit që goditi rajonin me thellësi prej 127  kilometrash në brendësi të vendit.

LEXO EDHE  Gjykata publikon pamjet/ Mësuesja pranon s*ksin me 14 vjeçarin: E bëja me të që ta nxjerr nga....

Tërmeti goditi vendin mbrëmë rreth orës 11 të natës dhe goditjet ishin aq të forta sa u ndjenë edhe në Australi.