(VIDEO) ‘As me Kanun natyra dhe uji nuk preken!’/ Mirëditorët protestojnë kundër ndërtimit të HEC-eve

Banorët e zonës së Kaçinarit në Mirditë po zhvillojnë një protestë kundër ndërtimit të 4 heceve pasi sipas tyre dëmtohet bujqësia dhe agroturizmi.

Ata janë shprehur shumë ashpër në lidhje me ndërtimin këtyre heceve duke paralajmëruar përplasje fizike dhe zhvillimin e një proteste akoma më të madhe në qytetin e Mirditës.

“7 katune do të mbeten, pa ujë. Jemi kundra kësaj masakre. Fshati Kaçinar ka qenë më i madhi në zonën e Mirditës. Na kanë marrë Bjeshkët, na kanë marrë mineralet. Tani duan të na marrin dhe ujin , po kërkojnë të shpopullojnë zonën. Ne jetojmë me bujqësinë.

Mos boni vaki të ndërhyni në zonën e Kaçinarit. Do të marrim  masa për këtë gjë. Do të degjenerojë dhe në përplasje fizike.

Pa ujë ska jetë, ne nuk do lejojmë këtë gjë se kërkojnë të na marrin jetën.” u shpreh një protestues.

Gazetari i Fax News Martin Marku tha që banorët kanë paralajmëruar zhvillimin e një proteste akoma dhe më të madhe në zonën e Rrëshenit.  Ata kanë mësuar lajmin nëpërmjet facebook-ut dhe se firmat që po ndërtojnë këto hece janë firma fantazëm.

LEXO EDHE  "Toka e premtuar"/ Goditet grupi i trafikut të klandestinëve, 2 në pranga, 6 të tjerë në kërkim

Gazetai thotë se janë parë punonjësit duke bërë matje. ”Banorët kanë vreshtari dhe të mbjella, nëse uji futet në tubacione do të dëmtohen prodhimet e tyre dhe fshatrat do të mbeten pa ujë.”

Një nga banorët e zonës që po proteston thotë që po të jetë e nevojshme do ta mbrojnë zonën dhe me kanun.

Edhe me kanun uji dhe natyra nuk duhet të preket. Enver Hoxha na mori ujin dhe tokat, po përsëritet e njëjta gjë.” u shpreh një banor.

Për Fax news ka folur gjithashtu dhe kryeplaku i zonës së Kaçinarit dhe tha se do mbështesë banorët e fshatit të tij.

Dëmtimi i heceve dëmton të ardhurat e banorëve pasi mbijetojnë vetëm nga bujqësia dhe demton gjithashtu dhe turizmin. Njoftimi na ka ardhur vetëm një natë para.” u shpreh kryeplaku./FaxNews/

Proteste per 4 HEC-et ne Kaçinar

Gepostet von Fax Web am Samstag, 20. April 2019