Vdekje e parakohshme/ Ndërron jetë djali i ish-presidentit

Djali i ish presidentit Daniel Toroitich arap Moi, Kenia, Jonathan Moi, ka vdekur në moshën 62 vjeçare.

Jonathan, djali i madh i Moi do të mbahet mend si një djal i guximshëm ku shpesh ka marrë pjesë në garat Rally.

Më poshtë është deklarata e familjes

DEKLARATA PËR VDEKJEN E JONATHAN TOROITICH

Ne familja e H.E Mzee Moi konfirmojnë lajmin e trishtuar për vdekjen e Jonathan Toroitich.
Jonathan do të mbahet mend për guximin e tij në garat me makina.

Ai ishte një qenie njerëzore e dashur, shoqërore.

Ne jemi të pikëlluar si familje dhe ne kërkojmë lutjet tuaja dhe kërkojmë mirëkuptimin dhe kënaqësinë tuaj për të na lejuar të mbajmë zi privatisht.

Ne do të vazhdojmë të informojmë Kenianët mbi bazën e nevojave dhe aranzhimet e mëtejshme.

8 gjëra që duhet të dini për Jonathan

  1. Mosha – Jonatani vdiq në moshën 62 vjeçare. Miqtë e tij thjesht e quanin JT.
  2. Djali më i madh – Ai ishte djali më i madh i presidentit në pension Daniel Moi me të ndjeren Lena Moi.
  3. Shoferi i rally – Për të apasionuarit e sportit,  Jonathan është i njohur si një shofer rally, një sportist i angazhuar në vitet ’80 dhe ’90. Në karrierën e tij si një shofer rally ai grumbulloi çmime të shumta dhe mori pjesë në konkurse të ndryshme. Ai u tërhoq nga sporti në fillim të vitit 2000.
  4. Politikan – Në vitin 2002, Jonathan garoi për një vend në parlament, por humbi kundër Musa Sirma. Pas humbjes, ai zgjodhi të qëndrojë jashtë politikës dhe deri në vdekjen e tij ai ka qenë ndër ata që kanë këshilluar vëllain e tij Gideon Moi për çështjet politike.
  5. Implikuar në një shitje prej 1,000 hektarësh tokë me vlerë Sh70 milion – Jonathan në vitin 1994 shiti një parcelë toke prej 1,000 hektarësh në Fondin Kombëtar të Sigurimeve Shoqërore (NSSF) i cili thuhet se i përkiste ‘Ngong Forest’. Në 2017, ai ishte në një sulm të ashpër kur Shërbimi Pyjor i Kenisë dokumentonte pjesën e tokës si pjesë e pyllit Ngong. Z. Jonathan përmes kompanisë së tij nxituan në gjykatë për të kundërshtuar masën, por e humbi rastin.
  6. Djali i diskutueshëm – Djali i zotit Jonathan, Collins në 2016 u akuzuar për vjedhje të dy telefonave me vlerë Sh 20,000. Ankuesit ishin vajzat e tij Ms May Chelimo dhe Betty Chebet dhe thanë se incidenti ndodhi në 14 korrik. Collins i mohoi akuzat dhe tha se dy vajzat mund t’i kishin lënë telefonat e tyre në taksi.
  7. Vrasja e Julie Ward – Jonathan u përmend edhe negativisht në vdekjen e Julie Ward një turist britanik i cili vdiq në Maasai Mara Reserve Kombëtare të Lojërave në shtator 1988. Julie, një grua e re kishte udhëtuar në vend për një fotografi të kafshëve të egra.
LEXO EDHE  Alarmante/ Shpërthen koronavirusi nëpër klasa, rrezikohen fëmijët! Mbyllen dhjetëra shkolla

Julie u zhduk në mënyrë misterioze në Masai Mara të Kenisë.

Jonatani asnjëherë nuk është akuzuar në gjykatë mbi këtë vrasje, por vetëm nga babai i Julie, John Ward, i cili shkroi një letër të gjatë duke ju drejtuar Nairobit,dhe pretenduar se Jonathani përdhunoi dhe vrau vajzën e tij.

“Unë jam krejtësisht i tronditur kur dëgjoj këtë,” tha Jonathan për gazetën The Star. “Unë nuk kisha lidhje me zonjën e përmendur (Julie) dhe as nuk e njihja. Unë kurrë nuk kam bërë një gjë të tillë dhe kurrë nuk kam kaluar mendjen time për ta bërë këtë. ”

  1. Familja – Përveç djalit të tij të diskutueshëm, pak dihet për familjen e tij. Në të vërtetë, ish-presidenti Mëai Kibaki mbajti zi për Jonathan, duke thënë se ai ishte një person privat.

“Një person i vetëpërmbajtur dhe privat, Jonathan do të mbahet mend për zbulimet e tij në sportin motorik, bujqësinë dhe biznesin”, tha zoti Kibaki në një deklaratë.