Arrestimi i ish-komandos, Policia jep detaje: Çfarë iu gjet në banesë…

Pas publikimit në media, policia ka dhënë detaje lidhur me arrestimin e Erzen Ukës, ish-komadnos së ushtrisë, i dyshuar si i lidhur me grupe terroriste.

Burime zyrtare bënë me dije se në banesë iu gjet një sasi fishekësh.

Njoftimi i Policisë

Specialistët e Drejtorisë se Antiterrorit në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit pas një hetimi dy vjeçar me metoda speciale të hetimit, bënë arrestimin në flagrancë të shtetasit:

-E.U., 29 vjeç, lindur në Gjorm/Krujë dhe banues në Tiranë (i proceduar më parë për veprat penale të “Dhunës në familje” dhe “Pengim të ekzekutimit të vendimit të Gjykatës”).

Ky shtetas në adresën e tij në Facebook ka publikuar dhe shpërndarë video e pamje filmike që nxisin dhe propagandojnë veprat penale me qëllime terroriste.

LEXO EDHE  Tensionet në KZAZ/ Avokati Ledio Braho: Arrestimet e policisë të paligjshme

Gjatë kontrollit të banesës se tij, policia gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale një sasi fishekësh luftarak.

Materialet proceduriale iu referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda për veprat penale  të “Stërvitja për kryerjen e veprave penale me qëllime terroriste”, “Nxitja, thirrja publike dhe propaganda për kryerjen e veprave penale me qëllime terroriste” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”,  të parashikuara nga nenet 232, 232/a dhe 278/2 të Kodit Penal.

Video e postuar në Fb nga Erzen Uka në rrjetet sociale, ku stërvit fëmijët