‘Nano dhe Berisha dhanë dorëheqjen, Rama ka 21 vite në pushtet’/ Analisti i njohur: Ja si zgjidhet kriza politike

Analisti Andi Bushati, ndërsa ka komentuar krizën politike në të cilën ndodhet vendi, deklaroi se e vetmja zgjidhje janë zgjedhjet e parakohshme pa Ramën kryeministër.

I ftuat në News 24, Bushati deklaroi se Rama është i vet mi politikan që ka 21 vite në pushtet dhe nuk është dorëhequr, siç kanë bërë më herët paraardhësit e tij Nano dhe Berisha.

Sipas Bushatit Edi Rama duhet të japë dorëheqjen për ti hapur rrugë zgjedhjeve të reja.

“Ne duhet të dimë se cilat janë prioritetet e Shqipërisë.  Po na thuhet që prioritet i prioriteteve është reforma në drejtësi. Në vizionin tim kjo reformë në drejtësi me institucionet e zgjedhura po tregon se është një reformë që po pëson trysninë e ndikimin e një pushtetit autoritar. A kemi objektiv një reformë të pastër, atëherë hajde heqim pushtetin autoritar. Të shkohet drejt një qeveri teknike, me një program të caktuar dhe pastaj të shkohet në zgjedhje. Shqipëria është futur në ngërç. Nuk njoh një politikan tjetër të lartë që nuk ka dhënë dorëheqjen, me Fatos Nano, me Sali Berisha. Kemi një politikan si Edi Rama që ka 21 vjet në pushtet dhe nuk jep dorëheqjen”, deklaroi Bushati.

LEXO EDHE  ‘Ndiqni rezolutën e Ballës jo dekretin e Presidentit/ KQZ-ja letër bashkive (FOTOT)