Sot Dita Ndërkombëtare e Lumturisë/ Shteti më i lumtur në botë për 2019-n është…

Bota vërtet ka nevojë për një ditë plot buzëqeshje dhe prandaj Kombet e Bashkuara e shpallën Ditë ndërkombëtare të Lumturisë.

Loading...

Në korrik të vitit 2012, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara adoptoi një rezolutë, sipas së cilës Dita Ndërkombëtare e Lumturisë do të shënohet çdo vit më 20 mars. 20 marsi është dhe dita e parë e pranverës dhe kemi plot e plot arsye për të na qeshur fytyra dhe të jemi të lumtur.

Sipas raportit të fundit mbi lumturinë botërore Finlanda është  vendi më i lumtur në botë për të dytin vit radhazi që pasohet nga Danimarka, Norvegjia, Islanda dhe Hollanda.

LEXO EDHE  Fundoset varka, 13 të vdekur dhe 142 të zhdukur

Raporti rendit vendet duke u bazuar në gjashtë variabla kyçe që mbështesin mirëqenien: të ardhurat, lirinë, besimin, jetëgjatësinë e shëndetshme, mbështetjen sociale dhe bujarinë.

Zvicra renditet në vendin e gjashtë, e ndjekur nga Suedia, Zelanda e Re, Kanadaja (i vetmi vend në Amerikë) dhe Austria.

Loading...
Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here