Kujdes! Ky është fruti që po helmon miliona njerëz në botë

Avokado është një nga frutat më të shijshme dhe përdoret gjerësisht në kuzhinë, por ekspertët paralajmërojnë se mund të krijojë probleme shëndetësore.

Shkencëtarët thanë për AFP-në se në Michoacan, Meksikë, njerëzit po sëmuren nga përdorimi i madh i kimikateve, ndërsa i gjithë vendi po vuan nga shpyllëzimi për t’i hapur vend kultivimit të avokados.

Meksika prodhon rreth 40% të të gjithë avokados në botë. Plot 137,000 hektarë tokë e mbjellë me avokado ndodhet vetëm në Michoacan, aty ku shpyllëzimi po rritet me 2.5 për qind çdo vit. Ndërkohë po ngrihet alarmi se sasia e madhe e kimikateve të përdorura në plantacione mund të infektojë tokën, ujin dhe të përhapë shqetësime serioze te miliona banorë.

LEXO EDHE  Covid 19/ 6 viktima dhe 127 të infektuar në 24 orët e fundit në Shqipëri! Ja shpërndarja gjeografike

Pavarësisht kësaj, qeveria e Meksikës dhe ajo në Japoni, ku prodhohen sasi të mëdha, nuk është i shqetësuar pasi fitimet nga eksporti i avokados kanë arritur shifra marramendëse.PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here