Ish-deputeti i PD: Rama i ka dhënë Rusisë naftën

Ish-deputeti i PD-së, Ervin Salinaji i ftuar në ‘360 gradë’ deklaroi se prezenca ruse është prezentë në Shqipëri, dhe se këtë e ka pranuar dhe vetë kryeministri Edi Rama.

Salianji tha se rusët nuk kanë aspak interes për opozitën në Shqipëri, por ajo që u intereson atyre është mazhoranca, e cila ju ka shitur naftë.

Sipas tij influenca ruse në Shqipëri është prezentë sa herë ka nevojë Rama.

‘Në lidhje me ndikimin rus nuk kemi pse i biem rrotull të themi ka apo nuk ka kur vet kryeministri i bën presion BE-së. Rama tha që përpjekja për influencën ruse është e dukshme në Shqipëri apo tentativa për të influencuar e Rusisë është përherë e pranishme. Rama sa herë që i duhet nëpërmjet rusëve dhe miqve të tij pro rusë apo afër Rusisë. Përpjekja ruse është për të influencuar në administratën publike dhe jo në politikë dhe pa dyshim, ata nuk kanë interes tek opozita. Ne kemi kërkuar komision hetimor për ata që kanë punuar pa certifikatë sigurie siç është rasti i ministrit të Jashtëm, Cakaj. Edi Rama i ka dhënë naftën e Shqipërisë kompanisë ruse’, deklaroi Salianji.

LEXO EDHE  Basha dhe mijëra shqiptarë ndezin drita dhe drejtohen drejt Kuvendit me mesazhin ...