Vdes Presidenti i Afganistanit

Ka vdekur sot në moshën 93 vjeçare Sibghatullah Mujadidi, presidenti i parë i Afganistanit, pas tërheqjes së trupave pushtuese sovjetike dhe rënies së qeverisë pro-komuniste të Kabulit në 1992.

Loading...

Gjatë 10 viteve të pushtimit nga ish Bashkimi Sovjetik, i mbyllur në 1989, Mujadedi udhëhoqi dhe drejtoi grupin e vogël të guerrilasve, të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

LEXO EDHE  VIDEO/ Presidenti e thotë me zë dhe figurë: Do tërhiqem nga politika

Në këtë grup përfshihej edhe ish presidentin Hamid Karzai. Pas rrëzimit të qeverisë komuniste, Mujadidi shërbeu për 2 muaj si president i Afganistanit.

Loading...
Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here