VIDEO/ “Sa më shumë të lehin qentë…”, ja mesazhi që poston Rama në…

Kryeministri Edi Rama ka postuar në rrjet një video mbi punimet në Rrugën e Arbrit. Rama ka zgjedhur këtë moment për të thumbuar kritikët ndërsa shkruan “sa më shumë të lehin qentë aq më të frymëzuar e të vendosur jemi për ta bërë Shqipërinë që duam”.

Pak ditë më parë ishte ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku, që inspektoi punimet.

Vepra ka hyrë tashmë në fazën përfundimtare të betonimit dhe hidroizolimit.

“Rruga e Arbrit është një vepër shumë e rëndësishme për zhvillimin ekonomik të zonës. Gjëja më e rëndësishme është që duhet të përfundojë në kohë, duhet të përfundojë me cilësi. Konçensionari do të ketë vetë mirëmbajtjen e rrugës për 10 vjet, kështu që cilësia është absolutisht një nga kërkesat kryesore, por që dhe juve do tju duhet për vazhdimësinë. Shpresojmë të mbarojmë përpara afatit për tja dhënë shqiptarëve këtë arterie jashtëzakonisht të rëndësishme sa më parë në përdorim” është shprehur ministrja Balluku.

LEXO EDHE  Qeverisemi nga të pashpirt dhe kasetat e tyre parafabrikate/ Ish-deputeti i PS akuza Veliajt

Ura e Vashës lidh dy tunelet T5 dhe T6 në dy shpatet e malit. Ura përbëhet nga konstruksion metalik në një hark rihter. Ka 27 kolona paralel në të dya anët e urës, të cilat ngrihen drejt lart. Ura ka një gjatësi hapësirë drite 160 metra, pjesa e kalueshme mbi konstruksion metalik është 220 metra, ndërkohë që vetë ura është 242 metra.

E gjithë pjesa e rrugës së Arbrit që ka mbetur për t’u ndërtuar është 54 km, në të cilën konçensionari ka realizuar më shumë se 28% të punimeve.