VIDEO/ Rai 3 kronikë për mafien shqiptare: Ja si po pastrohen paratë e krimit…

Mafia shqiptare dhe mënyra se si po pastrohen paratë ishte në qendër të një kronike të gjigandit Italian Rai3. Gazetarja Klodiana Lala, në një intervistë, shprehet se “Shqipëria sot ndodhet në kushtet kur nuk flitet më vetëm për bashkëpunim të politikanëve me segmente të krimit, por sipas saj, mafia ka hyrë edhe në parlament”.

Sektori i ndërtimit vijon të mbetet fusha e preferuar për pastrimin e parave të krimit, shton ajo. Rai3 thekson edhe kërcënimet që ka marrë gazetarja shqiptare nga grupet kriminale, por ajo shprehet se nuk trembet kur thotë të vërtetën.

“Në Shqipëri kanë hyrë shumë para nga trafikimi i jashtëligjshëm, si droga dhe prostitucioni. Një pjesë e mirë e ndërtimeve të bëra në vend kanë ardhur si rezultat i këtyre të ardhurave”. Ky është citimi i gazetares Lala për kolegët e Rai 3, Pier Damiani D’Agata dhe Claudio Rubino, që kanë udhëtuar nga Roma për t’a intervistuar.

LEXO EDHE  ‘A ka rënë ujku, hëngri ndonjë dele’/ Zbardhen përgjimet mes trafikantëve! Emrat

“Nuk është lajm i ri bashkëpunimi i politikës me grupet kriminale. Por tashmë kemi vajtur në atë pikë, ku mafia ka hyrë në parlament”, thotë Klodiana Lala.

Ish-ministri i Brendshëm i qeverisë aktuale të Edi Ramës akuzohet për trafik ndërkombëtar droge dhe favorizim të klaneve të këtij spektri, sidomos kushëririn e tij Moisi Habilaj, sot i dënuar nga Gjykata e Katanias. Pak ditë më parë, Prokurori i Antimafias Italiane mbërriti në Tiranë dhe zbuloi se mafia është investitori më i madh në ekonominë shqiptare.