FOTO/ Dështon ankandi, pikturat e Hitlerit nuk shiten…

Pesë tablo, që thuhet se janë pikturuar nga ish-kreu nazist, Adolf Hitler, dështuan të shiten në ankand në Gjermani. Shtëpia e ankandit Weidler kishte vendosur një çmim fillestar prej 45,000 eurosh.

Ankandi u mbajt në Nuremburg, qyteti gjerman dikur i njohur për tubimet masive të Hitlerit, ku nazistët kryesorë u gjykuan më vonë për krimet e luftës.

Akuzat për falsifikimin e objekteve e dëmtuan ankandin dhe kryebashkiaku i qytetit Ulrich Maly e përshkroi këtë si një “shije të keqe”. Në shitje kishin dalë gjithashtu një vazo dhe një karrige e thurur.

LEXO EDHE  33 vite burg pë 12 shqiptarët që shpërndanin drogë, ja emrat

Shfaqjet publike të simboleve naziste janë të ndaluara me ligj në Gjermani, përveç disa rasteve, si ato arsimore apo historike.

Shtëpia e ankandit përdori disa boshllëqe të ligjit për t’i përfshirë objektet në katalogun e shitjeve.

Ndërkohë, dhjetëra vepra arti që ishin parashikuar të dilnin në shitje, u sekuestruan nga policia gjermane.

Prokurorët thanë se 63 objekte që kishin mbishkrimet “AH” ose “A Hitler” u konfiskuan pas dyshimeve se mund të ishin të falsifikuara.