Trump njofton një tjetër takim me Koren e Veriut, ja kur do të mbahet

Donald Trump, presidenti I SHBA-ve në fjalimin e tij Shteti i  Bashkimit ka njoftuar se ai do të ketë një samit të dytë bërthamor me udhëheqësit e Koresë së Veriut këtë muaj.

Ai u zotua sërisht për ndërtimin e një muri të kufirit në fjalimin drejtuar kombit me temën “Zgjedhjet e Madhështis”.

Ndërsa bëri nja apel për unitetin politik, presidenti republican tha gjithashtu se “hetimet partiake qesharake” do të dëmtonin prosperitetin e SHBA.

Në  kundërshtim me të, demokratët akuzuan Trump për braktisjen e vlerave të SHBA.

Agjencitë federale mund të mbyllen përsëri në qoftë se nuk planifikohen planet e shpenzimeve deri në fund të javës së ardhshme.

Presidenti tha në fjalimin e tij 82 minuta të martën në mbrëmje se do të takonte Kim Jong-un në Vietnam nga 27-28 shkurt.

LEXO EDHE  Harrojeni koronavirusin/ Rikthehet sëmundja vdekjeprurëse! Ky vend futet në karantinë

“Shumë punë mbetet për t’u bërë,” tha  Trump, “por marrëdhënia ime me Kim Jong-un është e mirë.”

Planet për një samit të dytë kanë qenë në punimet që nga bisedimet historike të dy liderëve vitin e kaluar.

Takimi i Trump dhe  Kim në qershorin e kaluar në Singapor ishte i pari midis një presidenti të SHBA dhe një udhëheqësi të Koresë së Veriut.

Ndërkohë që Peniani nuk ka kryer asnjë test raketash atomike apo balistike që nga vera e kaluar, megjithatë ajo ende nuk ka pranuar të shpërbëjë programin e saj të armëve bërthamore.


PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here