Prag lufte? Ukraina akuza ndaj Rusisë: Sulmoi anijen tonë jashtë Krimesë

Ukraina ka akuzuar Rusinë se sulmoi një nga anijet e saj jashtë brigjeve të Krimesë, në mes të tensioneve detare në rritje.

Një deklaratë të marinës ukrainase thuhet se “veprimet haptazi agresive” ndodhën pasi tre anije të saj lundruan në Mariupol, në Detin e Azov.

Anija e saj, e quajtur Yana Kapu, thuhet se pësoi dëmtime në motorin e tij, hekurudhën e gardës dhe shellin e jashtëm.

Por Rusia tha se anijet ishin në ujërat e saj, dhe akuzuan ukrainasit për “veprime provokative”.

Deti i Azovit shtrihet në lindje të gadishullit të Krimesë, i cili u aneksua nga Rusia në vitin 2014 dhe në jug të rajoneve të mbajtura nga separatistët pro-rusë.

Rusia tha se anijet ukrainase po përpiqeshin të krijonin një situatë konflikti në rajon.

“Anijet hynë në mënyrë të paligjshme në ujërat territoriale ruse,”-shërbimi i sigurimit të shtetit rus, FSB.

Por Ukraina shtoi se i kishte informuar rusët për planin e saj për të lëvizur anijet e saj përmes detit në Mariupol.

Në deklaratën e marinës nënvizohet se veprimet ruse shkelën Konventën e OKB-së mbi Ligjin e Detit.

Tensionet janë rritur në det në muajt e fundit

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here