VIDEO/E gjithë Rumania në këmbë kundër korrupsionit, qytetarët e dhunuar kërkojnë rrëzimin e qeverisë

Dhjetëra mijëra rumunë shpërthyen në një protestë anti-qeveritare, teksa banorët vendas u bashkuan me një demonstratë të organizuar nga emigrantët të premten, duke i bërë thirrje qeverisë së majtë të japë dorëheqjen dhe të thërrasë zgjedhje të parakohshme.

Emigrantët që mbështesin ngjarjen në Bukuresht, disa prej të cilëve udhëtuan nëpër Evropë për të marrë pjesë, thanë se ishin të zemëruar me mënyrën se si po qeveris Rumania. Kritikët thonë se vendi ka humbur terren në luftën kundër korrupsionit, pasi Partia Social Demokratike, mori pushtetin në vitin 2016. Rreth 3 milion rumunë jetojnë jashtë vendit, dhe disa thonë se u larguan për shkak të korrupsionit, pagave të ulëta dhe mungesës së mundësive.

“Ne nuk duam që vendi ynë të qeveriset nga vjedhësit që i rregullojnë xhepat e tyre”, tha Georgeta Anghel, 43 vjeçe, e cila ka jetuar në Spanjë për 14 vjet. “Nëse asgjë nuk ndryshon këtu, çfarë lloj të ardhme do të ketë djali ynë?”. Disa pjesëmarrës u përleshën me policinë teksa përpiqeshin të thyenin një linjë policore që ruante zyrat e qeverisë. Disa njerëz u arrestuan dhe policia shkarkoi gaz lotsjellës disa herë. Të premten e fundit, oficerët gjuajtën me topa uji.

Shërbimi i ambulancës Bukuresht-Ilfov tha se më shumë se 200 njerëz morën trajtim mjekësor, si protestues dhe oficerë policie. Disa dëmtime të shkaktuara në kokë, ndërsa të tjerë u kapën nga gazi lotsjellës, tha shërbimi. Presidenti rumun Klaus Iohannis, një kritik i qeverisë, tha se ai “e dënoi me vendosmëri ndërhyrjen brutale të policisë”, të cilën ai e quajti reagim joproporcional në një protestë ku shumica ishin të qetë.

“Kjo qeveri është e paaftë dhe e korruptuar”, tha Mirçea Campeanu, një auditore mjekësore që jetonte në Holandë që udhëtonte për në Rumani për të marrë pjesë në protestë. Qindra mijëra rumunë kanë nënshkruar një peticion duke kërkuar një ligj që do t’i ndalonte njerëzit e akuzuar për korrupsion dhe vepra të tjera nga zyra politike, por nuk ka gjasa të kalojë që kur Social Demokratët dhe aleatët e tyre kanë shumicën në parlament.

Protestuesit në kryeqytet të premten bërtitën “Drejtësia, jo korrupsioni!” Dhe e quajtën partinë në pushtet “murtaja e kuqe”. Rumania renditet si një nga vendet më të korruptuara në Bashkimin Evropian dhe Brukseli e mban sistemin e saj të drejtësisë nën një monitorim të posaçëm. Liviu Dragnea, kreu i Social Demokratëve, mori një dënim me burg prej 3 vjet e gjysmë për shpërdorim të pushtetit në detyrë, një vendim që ai apelon. Dragnea nuk ishte në gjendje të ishte kryeministër kur partia e tij fitoi zgjedhjet parlamentare të dhjetorit 2016 për shkak të bindjes së votave më parë gjatë atij viti.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here