FOTO/ Skandal, ja si po ndotet uji i pijshëm në Elbasan, mbetjet e fabrikave hidhen….

Ish-Kryeministri Berisha ka publikuar mesazhin e një qytetari në të cilin paraqitet situara vërtet problematike përsa i përket cilësisë së ujit të pijshëm në Elbasan.

Sipas këtij mesazhi të shoqëruar edhe me foto, fabrikat të ndryshmë derdhin mbetjet e tyre të rrezikshme pranë burimeve ujore dhe në lumë duke rrezikuar kështu seriozisht shëndetin e banorëve.

Ja postimi i plotë i ish-Kryeministrit Berisha

Krime te renda mjedisore, kercenime te rrezikshme per shendetin ne Elbasan!

Lexoni mesazhin shikoni fotot e qytetarit dixhital. sb

“Pershendetje dr, sot po shkaterrohet gjithcka edhe gjeja me e shtrenjt per ne Shendeti .. po kantaminohen burimet kryesore te jetes ku kryesisht uji i pijeshem… un ju shkruaj nga elbasani.. rezarvat tona ujore po ndoten dita ditesh me shum.. faktore kryesore jane fabrikat fasone prane puseve tona qe derdhin drejt per drejt mbetjet e tyre ne lum prane puseve (si Rozafa ,Fenix dhe thertorja. Etj..) jemi i vetmi vend qe nuk i kemi parashikuar kto pasoja…. i vetmi vend qe derdhen vajrat e djera te makinave ne lum,tok,liqen etj….. mbingarkesa me kto mbetje industriale shtojn prezencen e metaleve kancerogjene ne ujin e pijeshem .. si plumbi zhiva kromi… etj…. qe po ndikojn kryesisht ne moshat e vogla (si semundjet e melingjitit autizmin dhe prapambetjeve mendore.) Dhe nese kishit mundesi tju drejtoheshit organeve kompentente qe boll punesuat ne zyrat e higjenes njerez qe kan mbaruar per histori letersi dhe edukate … elbasani po kap vendin e pare per kto semundje autizem(nga zhiva dhe plumbi ne uje pejishem) Veshkat dhe Temthi (nga metalet e renda) Semundjet bakteorologjike(nga dhehja e papergjegjshme klorit)”

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here