VIDEO/ Ligji që ndalon edhe artin: Këndoi këngën e Era Istrefit, 17 vjeçarja dënohet me 4 vjet burg

Një vajzë e re nga Irani është dënuar me 80 rrahje me kamxhik dhe 4 vjet burg nën akuzën se ka kënduar dhe ka kërcyer këngën e këngëtares shqiptare Era Istrefi.

Ngjarja ka indinjuar gazetaren e njohur Arbana Xharra e cila teksa shpërndan videon, shkruan:

“Kjo vajze 17 vjecare nga Irani, eshte denuar me 80 rrahje me kamxhik dhe 4 vjet burg, vetem pse ka kenduar dhe vallezuar me kengen e Era Istrefit.

Sipas qeverise se Iranit, kjo vajze ka shkelur rregullat e Islamit dhe ligjin e sheriatit. Per ju qe nuk e dini deri ne vitin 1979 ne Iran grate nuk kane qene te mbuluara, nje popull perparimtar me shume te shkolluar ne Angli dhe SHBA.

Shapour Bakhtiar ishte kryeministri i fundit sekular i Iranit. Ne vitin 1979 radikalet islamist e kane marre pushtetin duke detyruar grate te mbulohen me ferexhe te cilat sot jetojne nen terror.

Kush priton me lexu ju preferoj me pa filmin; Septembers of Shiraz(2015) ku luan nje nga aktoret me te mire, Adrien Brody, per te pa sesi ne 79-ten arriti krahu radikal ta marre pushtetin dhe se cka din me te ba islamistat kur te marrin pushtet!”, nënvizon Xharra.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here