Meksikë, shpërthen depoja e fishekzjarreve, 24 viktima

Një seri shpërthimesh në një depo fishekzjarresh në Meksikë u kushtuan jetën të paktën 24 personave, ndërsa janë plagosur mbi 40 të tjerë.

Shpërthimi më i fortë ndodhi ndërsa policia dhe zjarrfikësit kishin mbërritur në vendngjarje, në qytetin Tultepec, e mes viktimave ka punonjës të ekipeve të emergjencave. Shpërthimet e shumta përgjatë disa minutave u dhanë mundësinë banorëve të zonës që t’i filmonin me celularët e tyre.

Fatkeqësisht, shpërthime të tilla nga fishekzjarret nuk janë asgjë e re në Meksikë, e për më tepër në Tultepec, i cili njihet si kryeqyteti i fishekzjarreve në këtë vend.

Në vitin 2016, më shumë 40 vetë u vranë në një shpërthim të tillë po në të njëjtin vend, ku është edhe tregu i fishekzjarreve. Në fillim të këtij viti, në një tjetër shpërthim u vranë 7 vetë.

Mediet lokale raportojnë se, tregu i fishekzjarreve është gjithashtu vendi i punishteve dhe depove, një biznes që mban me mijëra në punë. Autoritetet e kanë shumë të vështirë ta rregullojnë sipas standardeve, megjithëse kanë tentuar në të shkuarën, mes tyre edhe vet presidenti Enrique Pena Nieto, por dështimi duket qartë.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here