Përmbytje në Afganistan, të paktën 11 të vdekur

Të paktën 11 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjeve të shkaktuara nga reshjet e dendura të shiut në provincat Samangan dhe Sar-i Pul në veri të Afganistanit.

Zëdhënësi i Guvernatorit të Samangan-it, Siddik Azizi tha se reshjet të cilat vazhdojnë disa ditë me radhë kanë shkaktuar përmbytje në Samangan.

Ai tha se 7 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjeve ndërsa 2 të tjerë janë plagosur.

Azizi po ashtu tha se dhjetra shtëpi janë dëmtuar për shkak të përmbytjeve.

Kryetari i Administratës për Mbrojtje nga Fatkeqësitë Natyrore në Sar-i Pul, Azizurahman Aymak tha se nga përmbytjet në Sar-i Pul humbën jetën 4 persona ndërsa ende nuk ka informacione për 5 persona të tjerë.

Aymak thotë se në përmbytjet ku kanë ngordhur 200 kafshë, qindra hektarë fushë kanë mbetur nën ujë.

Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here