10 vite burg dhe 50 mijë euro gjobë për shqiptarin që furnizonte Rodosin me kokain

Një 28 vjeçar shqiptar është dënuar në Greqi me 10 vite burg dhe 50 mijë euro gjobë. Shqiptari akuzohet për trafik kokaine në korrik të vitit 2015 nga departamenti i policisë kundër narkotikëve në Rodos.

Së bashku me shqiptarin ishin arrestuar edhe një 50 vjeçar shqiptar, një 38 vjeçar dhe një 48 vjeçar grek. Ata u shpallën të pafajshëm nga Gjykata e Shkallës së Parë.

Sa i përket 28 vjeçarit shqiptar, ai u dënua me 10 vjet burg dhe një gjobë prej 50.000 euro.

Sipas hetimeve të policisë, shqiptari ishte një nga protagonistët kryesor të furnizimit me kokainë të ishullit.

Policët vënë në një shtëpi në Pastida, një mbikëqyrës diskret ku më 26 prill 2015, rreth orës 22:30 minuta kanë identifikuar shqiptarin duke shitur kokainë dy shtetasve grekë.

Menjëherë ndërhyri policia duke arrestuar tre burra, dhe pas kontrollit të banesës u gjetën edhe 6 gram kokainë.

Hetimi i policisë dhe Prokurorisë zbuluan dhe konfiskuar

-totale peshë kokaina Sasia 232.8 gram paketuar në 26 paketa të vogla,
-Peshore elektronike

-Telefona celular

-Shuma prej 2.245 eurosh

Hetimet zbuluan se 28 vjeçari jetonte në të njëjtën banesë me 50 vjeçarin shqiptar.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here