Flet nëna e 41-vjecarit Adriatik Lagjajt të vrarë një muaj më parë në Kolumbi, ja si qëndron e vërteta…

Adriatik Lagjaj është emri i 41 vjeçarit shqiptar të vrarë në Kolumbi afro një muaj më parë. Në media u fol se ai është vrarë nga kartelet e drogës për shkak të prishjeve të pazareve të drogës dhe për shkak të sasisë së madhe të kokainës së kapur në vendin tonë, por kjo pistë është ende e pakonfirmuar. Kjo vrasje vjen në një kohë kur në Durrës u kap 613 kg kokainë e ardhur nga Kolumbia me kontenierë të kompanisë së banave “Arbri Garden”. Ende policia nuk ka krijuar lidhje mes këtyre ngjarjeve, por ende nuk është zbuluar se kush ishte porositësi i drogës apo garanti i nisjes së ngarkesës më të madhe të kapur në vendin tonë ndonjëherë.

Report TV sjell detaje ekskluzive nga vrasja e Adriatik Lagjajt një muaj më parë në Bogota të Kolumbisë dhe një intervistë ekskluzive me njerkën e tij, Zelina Lagjaj. Ajo rrëfen për Report TV se Adriatiku kishte 14 vjet që jetonte në Kolumbi ku ishte martuar me një shtetase kolumbiane me të cilën kishte edhe një fëmijë, ndërsa nga një martesë e mëparshme kishte edhe një tjetër djalë. Lajmin për vrasjen e Adriatikut e kishin marrë vesh më 3 prill, kur nusja e djalit i kishte marrë në telefon dhe u kishte thënë se Adriatiku ishte vrarë,

Ky nuk është rasti i parë i shqiptarëve të vrarë në Amerikën latine. Edhe më herët ka pasur shqiptarë të ekzekutuar për shkak të prishjes së pazareve të drogës. Kujtojmë që trafiku i drogës nga grupet kolumbiane bëhet duke mbajtur një apo më shumë persona si garant deri sa droga të mbërrijë në destinacion. Nuk dihet nëse edhe në këtë rast kemi të bëjmë me një vrasje për shkak të prishjes së pazareve të drogës apo një vrasje për ndonjë konflikt të Adriatik Lagjajt në Kolumbi. E vetmja lidhje e deritanishme është se 613 kg kokainë e ardhur nga Kolumbia u kapën në fund të shkurtit në Durrës ndërsa në të njëjtën kohë një shqiptar vritet në Bogota, aty ku flitet se ka bazën “Clan de Golfo”, karteli i skeduar si dërguesi i sasisë së kokainës.

Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here