Dokumenti sekret/ Kush janë 20 qytetet britanike, objekt bombardimi nga Rusia

Tensionet dhe përplasjet mes Rusisë dhe Britanisë vijojnë të përshkallëzohen pas helmimit te agjentit rus Sergei Skripal dhe vajzës së tij si dhe sulmit me raketa në Siri, ku Britania mori pjesë krah SHBA dhe Francës.

 

 

Parashikimet e një Luftë të Ftohtë të hartuara në fshehtësi nga qeveria britanike zbulojnë shkallën e një sulmi bërthamor nga Rusia në Mbretërinë e Bashkuar. Të paktën 38 qytete janë në liste për një sulm te mundshëm, raporton Daily Star Online.

Vete presidenti rus Putin nuk e ka mbajtur sekret faktin se ai është i gatshëm të përdorë arsenalin e tij nuklear, madje duke zbuluar armët e tij më të fundit në muajin shkurt.

Zyrtarët e mbrojtjes hartuan një listë prej rreth 106 vendesh, të cilat ata besonin se Rusia është e gatshme për sulm, duke i shënuar ato si “objektiva të mundshme bërthamore”.

Qytetet në Mbretërinë e Bashkuar të listuara në: Londra Qendrore, Cheltenham, Edinburg, Nottingham, Teeside, Coventry, Ëolverhampton, Leicester, Stoke-on-Tent, Belfast, Huddersfield, Sunderland, Gillingham, Rochester, Chatham, Maidstone , Manchester, Southampton, Leeds, Neëcastle / Gateshead, Bristol, Sheffield, Sëansea, Hull, Catterick, York, Preston, Cambridge, Dover, Reading, Salcombe, Brecon, Kidderminster, Armagh.Kujtojmë se Sekretari i Jashtëm britanik Boris Johnson pranoi dje kërcënimin dhe mundësinë për një hakmarrje të Rusisë pas sulmeve ndaj Sirisë duke thënë se Britania duhej të merrte “çdo masë paraprake të mundshme” për t’iu përgjigjur çdo kërcënimi.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here