Sulmet e SHBA në Siri, deputeti i PD: Shqipëria të mbështës Trump, ministria e Jashtme të distancohet nga…

Demokrati Tritan Shehu përmes një postimi në “Facebook” ka reaguar në lidhje më sulmet e ndërmarra nga SHBA dhe aleatët e saj në Siri.

Shehur shprehet, se Shqipëria duhet të ndjek rrugën e Trump për të ndëshkuar krimet dhe të shpëtojë jetë njerëzish të pafajshëm. Deputeti democrat thekson se ministria e Jashtme duhet të jetë në mbështetje të plotë ndaj vendimit të SHBA dhe aletaëve të saj dhe të heq dorë nga votat aventureske si ajo e dhjetorit në OKB.

Postimi i Tritan Shehut 

Goditja e mbremshme e arsenalit kimik te Asadit nga ShBA, Franca e Britania eshte jo vetem nje ndermarje e justifikuar, ne mbrojtje jo thjesht te jeteve njerezore aty, por dhe nje mesazh sigurie per mbare boten.
Vendosmeria e Presidentit Trump per te ndeshkuar krimet e nje “monstre” sic e percaktoi ai, eshte nje akt jo thjesht per tu mbeshtetur terresisht, por eshte dhe nje tjeter fakt qe konsolidon pozicionin tone si PD, se “ne ceshtjet e sigurise ne duhet te ndjekim vecse ShBA”.
Ajo qe po ndodh aty po keshtu tregon se sa te papergjegjeshme jane disa qendrime te Rilindjes sone, qe u sinkronizuan me perpjekje te rrezikeshme per te perjashtuar ShBA nga roli vendimtar ne ate zone perplasjesh e te veshtire.
Ne realitet do te duhej qe sot Ministria jone e Jashteme te distancohet nga ato “vota” aventureske qe dha ne dhjetor, vota ato edhe ne kundershtim me interesat tona madhore!

Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here