Në Portugali ministrja dorëhiqet për… rënien e zjarreve

 

 

Ministrja e Brendshme e Portugalisë, Constanca Urbano de Sousa, ka dhënë dorëheqjen. Shkak pë këtë vendim është bërë përfshirja e disa zonave në Portugalinë veriore dhe qendrore që u kanë marrë jetën dhjetëra personave.

“Nuk kisha kushte politike dhe personale për të vazhduar në postin tim”, ka thënë në letrën e saj të dorëheqjes ministrja Sousa.

LEXO EDHE  Video/ Pamje të frikshme! Momenti kur vala e shpërthimit në Bejrut hedh përtokë gazetaren e BBC-së

Ministria e Brendshme është përgjegjëse për zjarrfikësit, policinë dhe agjencinë e mbrojtjes civile, që janë përballur me kritika pas zjarreve.

Zjarret e këtij viti kanë shkaktuar vdekjen e rreth 40 personave ndërsa kanë djegur në total 350,000 hektarë tokë.PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here