“Rama i ka të gjitha hapësirat ligjore të hetojë ish-ministrat e Berishës pa veting, por pse s’e bën?”

Vetingun nuk e pengon opozita, por eshte alibia e Edi Rames ne fund te mandatit, para zgjedhjeve, me te cilin po miklon edhe nderkombetaret.

Ky eshte mendimi i deputetit te PDK Nard Ndoka i cili ne nje status ne ‘FB” shkruan se vetingu do te realizohet kur te arrihet ne zgjedhje te lira dhe te ndershme.

STATUSI I NDOKES:
Vettingu dhe e verteta! Vettingu dhe e verteta nuk po takohen ne politiken shqiptare, nuk u takuan ne Kuvend, as ne qeveri, as te nderkombetaret, as te tavolinat e vullnetareve te Rames! Ç’fare e ka penguar Kryeministrin te vendose drejtesi edhe pa vetting?!

Kryeministri sot i ka te gjitha hapesirat ligjore dhe kushtetuese, te hetoje Ilir Beqen per koncensionet dhe ta dergoje per ndjekje penale, nepermjet auditit e Drejtorise antikorrupsion qe varen prej tij. Te hetoje Saimir Tahirin, per shitjen e makines se tij, apo kur makina me emrin e tij u kap me droge. Te hetoje ish ministrat e qeverise Berisha, me te njejtin standard, te hetoje çdo gje me audit, polici, prokurori e KLSH, edhe pa vetting! Rama ka zgjedhur te beje vetting ne fund te mandatit, per demagogji, per ta perdorur ne menyre populiste duke i mikluar edhe nderkombetaret ne menyre tinzare. Kur ankohet edhe Ilir Beqja, se nuk ka vetting, madje thote se vettingu po pengon shendetesine! Kur firmos Saimir Tahiri peticionin per vetting, qe ne nje shtet normal edhe pa vetting, ai duhej te ishte i pandehur sebashku me Beqen dore per dore. Kur Rama thote, qe me pengon vettingu per lungomaren ne Vlore, per çdo gje qe nuk ka mundur dhe nuk ka ditur ta beje, sot thote, me pengon vettingu! E verteta është krejt ndryshe, vettingun e pengon vete Rama, sepse perbuz institucionet, urren opoziten, shantazhon aleatin strategjik, mashtron dhe miklon nderkombetaret, po perpiqet te hipnotizoje popullin e vet! Sa larg e sa thelle kane shkuar punet, e verteta është drejtesia, alibia është vettingu, e verteta është opozita, presingu është qeveria.

E verteta do triumfoje dhe vettingu do funksionoje kur te vendoset paqja sociale e politike, kur vota e qytetareve te kete ndikim te drejtperdrejte ne krijimin e Kuvendit. Atehere po, e verteta dhe vettingu do puqen bashke, vota qytetare është e vetmja garanci. Zgjedhjet me standarde dhe qeveria teknike është vettingu i te gjitha vettingjeve! Kur qytetaret me voten e tyre te bejne vettingun e deputeteve, atehere Kuvendi do kete te drejten morale e politike per vetting kudo ne çdo institucion.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here