‘Përplasja’ për kanabisin, Meta: Politika të mos shmanget. Tahiri: Kush çuditet, viktimë e politikës së vjetër

“E ardhmja e Shqipërisë është turizmi dhe bujqësia e jo Cannabisi”. Kështu ka deklaruar nga Korça kreu i Kuvendit Ilir Meta duke i kërkuar politikës, përfshi dhe maxhorancën të marrin një vendim e të mos i shmangen këtij fenomeni. Meta përmend edhe ndërkombëtarët dhe sipas tij edhe ata duhet të ndërhyjnë

“Politika duhet të marrë një vendim e nuk duhet t’i shmanget, dhe jo vetëm politika por dhe partnerët ndërkombëtarë, që janë të interesuar për të ardhmen e vendit, si një vend kandidat për BE”, deklaroi Meta.

Por si duket kjo deklaratë nuk i ka pëlqyer ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, i cili megjithëse thotë se mbështet Metën, ‘thumbon’ atë. “Kush bën sot sikur çuditet, i shmanget qëllimisht të vërtetës se kanabisi ishte një fenomen i kudondodhur, por i fshehur nga sytë e publikut deri në vitin 2013”, thotë Tahiri, kur deri në 2013, Meta ishte në qeveri me të djathtën.

Po kështu Tahiri i kujton edhe raportet e ndërkombëtarëve, sipas të cilave, ka rezultate mbresëlënëse në luftën kundër këtij fenomeni.

“E ndaj plotësisht opinionin e kryetarit të Kuvendit që kanabisi nuk luftohet duke iu shmangur të vërtetës, gjë që Partia Demokratike po e bën fatkeqësisht çdo ditë! Kush bën sot sikur çuditet, i shmanget qëllimisht të vërtetës se kanabisi ishte një fenomen i kudondodhur, por i fshehur nga sytë e publikut deri në vitin 2013, nga një qeveri e polici që mjaftohej me komunikata sekrete për rrënjët anembanë Shqipërisë, dhe garantonte fitimet marramendëse të Republikës së Lazaratit! Ndërsa kush çuditet pafajësisht sot nga ky fenomen, është viktimë e asaj politike të vjetër që i shmangej përpalljes me fenomenin duke e mbajtur jashtë vëmendjes së opinionit e të mediave!
Ilir Meta ka shume të drejtë kur thotë se duhen dëgjuar edhe ndërkombëtarët.
Kanë folur shumë qartë për vite me radhë, ndaj sot është inkurajim i madh çdo germë e raporteve të Departamentit të Shtetit dhe Gurdia di Finanza-s të cilat e kanë cilësuar luftën tonë të tanishme shumë shkoqur; ‘rezultate mbresëlënëse, falë angazhimit të lidershipit politik’.
Natyrisht që kjo është një luftë që është larg së qeni e fituar, por siç do të tregojnë faktet e shifrat që kemi bërë publike e do bëjmë në vazhdim së bashku me partnerët tanë ndërkombëtarë, është një luftë me rezultate që deri përpara tre vitesh as që mund të parafytyroheshin”, shkruan Tahiri.

LEXO EDHE  Rama propozoi Ahmetajn për ministër, vjen reagimi nga Presidenca

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here