Vëllai i vrasësit të policit: “Kemi frikë nga gjakëmarrja”

Vëllai i David Qoses, që vrau efektivin e FNSH -së, Ardian Kodra, teksa shpreh ngushëllimet për familjen e viktimës, u shtrin atyre dorën e paqes dhe thotë se i trembet gjakmarrjes.
“Shpreh ngushëllimet e mia për humbjen, i lutem zotit ti ndihmojë, i bashkohem dhimbjes, dhe u them që për djalin e tyre jemi edhe ne në zi, të gjithë si familje, i shtrij dorën me respektin më të madh para gjithë shqiptarëve, dorën e paqes drejt familjes sonë edhe ata. Pas tragjedive që na kanë ndodhur të mbretëroj paqja, që prej sot”­ tha ai në një intervistë realizuar nga Rudina Xhunga, publikuar në Dritare.net, që po e publikojmë me shkurtime.

Ti nuk del me fytyrë ngaqë ke frikë nga gjakmarrja?

Dilema ime është se nuk kam marrë asnjë lajm nga familja e viktimës, a se jam në gjak, kam cuar një person por nuk ma kanë pranuar. Ky mesazh që më është përcjellë nga ajo familje, personi ka shkua dhe ka fol me ta, u ka thënë që kam ardhur të pi kafe në emër të vëllait të autorit, kanë pritur pak minuta dhe u kanë thënë shko te shtëpia jote, nuk e kanë pranuar.

Pse të shkon mendja te gjakmarrja, ajo është familje e një polici të nderuar?

Nuk kanë pranuar ngushëllimet, pse të mos i pranojnë?

Ti vetë do shkoje?

Unë do të dëshiroja, se kam dhimbje të madhe për djalin e tyre, por nuk di si do të ishte dalja prej asaj familje, nuk di cfarë rruge duhet të ndjek

Ti jeton në Itali, prej sa vitesh?

Kam shkuar që fëmijë në Itali.

Pse mendon për gjakmarrje?

Mendoj se Shqipëria tani vazhdon në këtë formë, nuk di cfarë të them. Besoj se ajo familje nuk do e ketë këtë mentalitet.

Prelë, të dhënat janë që ti ishte në Shqipëri, që ta çojë vëllanë për kurim, cfarë ndodhi?

LEXO EDHE  Dalin për të mbledhur rrjetat në Himarë, humb gruaja/ Shpëtohen 3 persona

Kemi pasur vdekje shumë të rënda në shtëpi, kanë vdekur shumë persona në familjen tonë, vëllai para 3 vjetësh, që vuri kapakun. që në moshën 6 vjecare ai ka parë vdekjen e vëllait, motrës e pastaj të atit dhe së fundi edhe vëllait që iu mbyt në kanal. Me vdekjen tij vdiq edhe Davidi.

Pse fliste për malin?

Thoshte se shihte gra e burra që shëtisnin, shoh njerëz nga mali që duan me më vra, kishte halucinacione, motra ka shkuar te mjeku, ata i thanë silleni këtu ta vizitojmë. Vëllanë nuk e mori në dorë kush. Pas vdekjes së vëllait që ishte gjithçka për shtëpinë, nëna u tmerrua, u paralizua dhe e morëm jashtë.

E dije që kishte armë?

Jo, nuk kishte armë. Baba ka pas një cifte me leje në policinë e Lezhës. Unë kam dyshimin se fusha e Torovicës u mbush me armë në ’97, kur i hodhën banorët, mendoj se e ka gjetur në ato kohë, nuk di gjë saktësisht. Ai nuk fliste me askënd, ishte i mbyllur. Kemi vuajtur me të, deri sa ndodhi tragjedia e madhe. Si e more vesh tragjedinë? Isha në punë, erdhi një mesazh, ku shkruhej kush është David Qosaj, persona që kisha miqësi në FB, pasi shkruante se po bënte luftë në Torovicë, aty më pushoi zemra. Ne me breza kemi qenë njerëz të ndershëm. Kjo është sëmundja mendore që bëri tragjedinë, që nuk na ndihmoi askush, paaftësia jonë, shumë probleme të lidhura bashkë që e cuan djalin me i mbaru truni, e pastaj që i mbaroi cdo gjë.

Si e di ti nisjen e ngjarjes?

Policia e Lezhës pasi ka marrë njoftimin që ai luftonte me malin, policia nuk e di a kishte kryeplak, por e dinin nga lagja që ai ishte me të meta mendore dhe ka ndenj larg vendit. Më morën kushërinjtë nëPËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here