Zbulohen 80 mijë rrënjë kanabis në gjithë vendin, ja zonat ku u asgjësua nga policia

Rreth 80 mijë rrënjë kanabis janë asgjësuar nga policia gjatë ditës së sotme në të gjithë vendin. Sasia më e madhe është zbuluar në Vlorë, plot 40 mijë rrënjë. Në pranga janë vënë katër persona.

Më poshtë sasia sipas zonave të ndryshme të vendit.

Vlorë
Policia e Vlorës, në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative por edhe mbështetur nga monitorimi ajror nga Guardia di Finanza ka bërë të mundur realizimin e këtij operacioni ku mbi bazën e të cilit janë asgjësuar rreth 40.000 (dyzet mijë) rrënjë bimë narkotike e dyshuar të llojit Cannabis Sattiva si dhe janë kapur në flagrancë 4 persona në fshatin Gorisht, si autorët e dyshuar në lidhje me kultivimin e këtyre bimëve narkotike. Bimët narkotike ishin të kultivuara dhe të ndara në 10 parcela përgjatë shtratit të lumit Vjosë, pranë vendit të quajtur “Ura e Poçemit” me lartësi deri në 200 cm, të cilat u asgjësuan me anë të shkuljes, copëtimit dhe djegies me zjarr. Në këtë operacion morën pjesë rreth 200 forca policore (toka dhe ajri), ku bënin pjesë Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë, Drejtoria e Përgjithshme për Sigurinë Publike, Guardia di Finanza, Reparti RENEA dhe FNSH.
Arrestohen shtetasit:
1- Sokol Lelaj, 23 vjeç, banues në fshatin Rexhepaj, Vlorë.
2- Altin Lelaj, 24 vjeç, banues në fshatin Rexhepaj, Vlorë.
3- Hamet Bitaj, 21 vjeç, banues në fshatin Fitore, Vlorë.
4- Nexhip Lamaj, banues në fshatin Roms, Vlorë.

Bulqizë
Në Bulqizë janë asgjesuar 16 mijë rrënjë kanabis të mbjella në 5 percale. Ndërsa policia ka sekuestruar edhe një armë zjarri kallashniko dhe municione luftarake. Operacioni u zhvillua në vendin e quajtur Mali “Ballenjë e Madhe”, njësia Administrative Martanesh, Bulqizë në një vend shumë të thepisur dhe të rrethuar me pemë Ah, janë konstatuar pesë parcela afër me njëra- tjetrën të kultivuara me bimë narkotike.
Shkodër
Gjatë kontrollit të ushtruar ditën e djeshme në Shosh e Shalë u asgjesuan 27 parcela me një numër prej 14 718 bimë narkotike të dyshuara të llojit Cannabis Sattiva. Po ashtu u sekuestrua një armë zjarri (pushkë) në cilësinë e provës materiale
Nga shërbimet e DVP Shkodër vijon puna me intensitet dhe angazhim maksimal në terren me qëllim zbulimin dhe asgjësimin e sipërfaqeve të dyshuara me bimë narkotike dhe identifikimin dhe vënien para përgjesgjesisë penale të të gjithë autorëve të këtij aktiviteti kriminal.
Krujë
Gjatë kontrollit të ushtruar në vendin “Kodra e Krojit” dhe “Kodra e Buranit”, Krujë, u gjetën të kultivuara dhe u asgjesuan me anë të djegies rreth 4 500 bimë narkotike të dyshuara të llojit Cannabis Sattiva. Ndërsa në vendin “Pylli i bizes” dhe “Perroi i Bizes”, Ishem, u gjetën të kultivuara dhe u asgjesuan me anë të djegies rreth 1 000 bimë narkotike të dyshuara të llojit Cannabis Sattiva. Po punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve.
Memaliaj
Në Memalija policia asgjesoi 5 parcela me 2800 rrënjë kanabis sativa. Droga ishte e mbjellë në parcela të ndryshime në njësinë Administrative Buz dhe në Luftinjë.
Tropojë
Ndërkohë edhe në Tropojë, gjatë kontrollit të ushtruar në fshatin Myjehane, në pyll, u konstatuan dhe asgjësuan 230 rrënjë bimë narkotike Cannabis Sattiva.Bimët u asgjesuan me anë të djegies, ku një pjesë e tyre u sekuestruan në cilësinë e provës materiale.
Mat
Në Mat janë asgjësuar me anë të djegies 2.324 bimë Cannabis Sattiva. Bimët ishte kultivuara në 5 parcela. Ndërsa janë sekuestruar edhe 56 fishek model 56, si dhe 3 krehëra automatiku. Operacioni u zhvillua në vendin e quajtur “Përroi i Linosit”, sipër fshatit Gurë i Bardhë, të rrethit Mat.
Po punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve.

Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here