Arrestohet “gjenerali” i trafikut të emigrantëve nga Libia, ekstradohet në Itali

E quanin “gjenerali” dhe për prokurorët e Palermos ishte koka e trafikut të njerëzve nga Libia në Itali.

Eritreasi 35-vjeçar Medhane Yehdego Mered u ndalua në Sudan dhe është ekstraduar drejt Italisë, ku konsiderohet si njëri prej personave më aktivë të rrugës libiano-nënsahariane.

Mered besohet të jetë, veç të tjerash, edhe personi që organizoi udhëtimin e anijes së fundosur në afërsi të ishullit italian të Lampeduzës tetorin e vitit 2013, kur gjetën vdekjen gati 360 emigrantë, shumica nga Eritrea dhe Somalia.

Agjencia kombëtare britanike e krimit thotë se e ka gjurmuar 35-vjeçarin deri në Kartum, ku edhe u krye prangosja e tij.

Hetuesit britanikë po mbështesnin zyrtarët italianë në përpjekjet e tyre për të hedhur dritë mbi tragjedinë e Lampeduzës.

Në bisedat e përgjuara të Meredit është zbardhur deri diku mënyra e tij e të vepruarit dhe lëvizjes së parave.

LEXO EDHE  Gjermania miraton masa të reja për të vaksinuarit kundër Covid-19

Në njërën prej tyre, “gjenerali” është regjistruar teksa pyet një person të quajtur Abdu, nëse mund të ketë probleme nga fakti që ka parà nëpër duar, e përgjigjja e bashkëbiseduesit është t’i përdorë me kujdes pa rënë në sy.

Abdu e informon Medhanen se, qeveria zvicerane kontrollon lëvizjet bankare dhe bën shumë pyetje, ndaj trafikanti kërkon atëherë të dijë nëse mund të shkojë në Dubai, t’i depozitojë paratë atje, e pastaj t’i kalojë në Europë. Abdu nuk sheh vështirësi në këtë rast, për sa kohë – siç thotë ai, – paratë depozitohen në një bankë ndërkombëtare.

35-vjeçari, sipas mediave italiane, është i martuar me bashkëkombasen e tij rezidente në Zvicër, me të cilën ka një fëmijë 2 vjeç.PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here