Moratoriumi i pyjeve, arrestohet 54-vjeçari që ngarkonte dru

FOTO ILUSTRUESE

Moratoriumi i pyjeve duket se ka dhënë efektet e para. Policia e Fierit ka arrestuar një person, i cili kishte ngarkuar me 9.7 m3 dru të prerë.

I arrestuari nga specialistët e Sektorit për Krimin Ekonomik është Myrteza Myftari, 54 vjeç, banues në fshatin Mbreshtan, Berat.

Policia e Fierit ka qënë kontradiktore në deklaratën e saj për shtyp, pasi thuhej se Myftari ishte arrestuar pasi iu gjet sasi druri pa faturë shoqërimi malli. Mesa duket Policia e Fierit ende nuk është informuar se prej disa muajsh tashmë ka hyrë në fuqi moratoriumi i pyjeve dhe nuk nevojitet faturë malli, pasi nuk lejohet në mënyrë kategorike prerja e pyjeve në të gjithë territorin e Shqipërisë.

LEXO EDHE  Plagosja në Fushë-Krujë/ Arrestohet autori, qëlloi babë e bir me thikë pasi makina e tyre i përplasi biçikletën

Më poshtë keni njoftimin e Policisë së Fierit:

 “Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi në vëndin e quajtur “Pushimi i shoferit’” u kap dhe u bllokua automjeti tip “Benz” kamion, me targa AA 720 HO, ku kishte të ngarkuar 9.7m3 dru të prerë pa faturë shoqërimi malli.Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier për veprat penale “Fshehja e të ardhurave” dhe “Prerja e paligjshme e pyjeve” parashikuar nga Nenet 180 dhe 205 të Kodit Penal“, sqaron policia e Fierit.

 PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here