Kush është Emiljano Shullazi?

Emiljano Shullazi është një emër i njohur për drejtësinë dhe policinë. Ai është ndaluar disa herë nga policia për kërcënime dhe armëmbajtje pa leje. Ndërsa në nëntor të vitit 2011 ai u lirua nga burgu pasi kreu dënimin prej 7 vjetësh e 4 muaj burg për trafik droge. Emiljano Shullazi, i cili është cilësuar si anëtari dhe si drejtuesi i një grupi kriminal që vepron në rrugën e Kavajës.

Anëtarë të tjerë të kësaj bande, e cila është krijuar në Tiranë, janë Pajtim Serjani, Ervin Ferhati, Artan Allushi, Erges Ymeri, Artan Shabani, Selfo Driza, Ermal Gogu, të gjithë të arrestuar.

Ky grup kriminal, sipas policisë, merrej me trafikimin e lëndëve narkotike. Arrestimi i fundit i Shullazit ka qenë me datën 9 nëntor 2011 kur ai së bashku me një shokun e tij u ndaluan për veprën penale të armbajtjes pa leje.

LEXO EDHE  Kishin shkuar për qokë, rrugës ju zunë pritë dhe u qëlluan mt thikë1 Detaje të reja nga ngjarja e Fushë-Krujës

Emiljano Shullazi dhe Gilmand Dani, u arrestuan nga forcat e komisariatit të policisë nr. 2. Po ashtu edhe gjatë ditës së zgjedhjeve lokale të 8 majit 2011, Shullazi është kapur me armë, por ka deklaruar se ajo ishte artizanale dhe e kishte dhuratë, duke hedhur poshtë dyshimet se po planifikonte ndonjë ngjarje kriminale.

Shullazi njihet gjithashtu si një nga emrat më të lakuar nga ish kryeministri Berisha, ku është akuzuar se qëndron pas disa prej vrasjeve mafioze të ndodhura në Tiranë

Berisha e ka akuzuar Shullazin si njeri të lidhur me Ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri si dhe me kryeministrin Rama.

 PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here