Studimi rrënqethës: Macja mund t’ju çmend mendërisht

Njerëzit e infektuar nga një parazit maceje kanë dy herë më shumë gjasa të shpërthejnë në zemërim dhe të vuajnë nga periudhave të shkurtra të pakontrolluara të zemërimit të tilla si inati, sesa individët e painfektuar, ka gjetur një studim.

Shkencëtarët besojnë se kanë gjetur një lidhje të fortë në mes të parazitit relativisht të parrezikshëm, i cili mund të japë efekte në tru, të ngjashme me inatin dhe agresionin.

Megjithatë, lidhja midis “toxoplasmosis”-it dhe zemërimit shpërthyes është ende e dobët dhe ende nuk përbën provë shkencore që paraziti, në të vërtetë shkakton ndryshime të sjelljes në njerëz, thanë studiuesit.

LEXO EDHE  Ulja e temperaturave, bie dëbora e parë në malet shqiptare (Foto)

Paraziti i maceve, “Toxoplasma gondii”, gjendet në mjedis, nga toka tek mishi i pagatuar, dhe vlerësohet se infekton rreth një në tre persona.

Teksa nevojiten hulumtime më të detajuara, “kjo nuk është aspak një shenjë se njerëzit duhet të heqin qafe macet e tyre”, tha Royce Lee profesor i psikiatrisë dhe neuroshkencës në Universitetin e Çikagos, i cili është edhe bashkë-autor i studimit.

Burimi: The IndependenPËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here