10 gabimet që bëjnë femrat e dashuruara

Nëse pas vitesh mundimi më në fund arrini të “kapni” princin e ëndrrave, kujdes mos bëni gabimet e zakonshme që femrat e dashuruara bëjnë, ato rrëshqitjet tipike që rrezikojnë marrëdhënien me atë përgjithmonë.

Pas fazës së takimeve të para, femrat mendojnë se e kanë situatën nën kontroll, por edhe pa e kuptuar këtë kanë rënë në grackën e sjelljeve klasike që e largojnë nga partneri.

Këtu janë 10 gabimet më të zakonshme që femrat kryejnë kur janë të dashuruara:

1. Ta largosh atë nga miqtë. Edhe në qoftë se historia juaj tani vazhdon shumë mirë, nuk duhet t’i kërkoni të mos takohet me miqtë për të qëndruar me ju. Gjithkush ka nevojë për hapësirën e tij dhe në të vërtetë kjo është e mirë për çiftin. Pra, më mirë të mos mërziteni apo të bëni skena nëse për një mbrëmje ju lë vetëm: Ndeshja e futbollit të mërkurën është e shenjtë. Si zgjidhje edhe ti organizo një mbrëmje me mikeshat.

2. E mërzit me xhelozi. Nëse një xhelozi e vogël është e pranueshme, shumë xhelozi është mbytëse. Pra rezistojini tundimit për të kontrolluar smartphone-n e tij (ose të paktën mos t’ju kapë duke e bërë këtë) ose mos e pushtoni me pyetje “hetuese” çdo herë që e shihni atë.

3. T’i ushtroni presion mbi të ardhmen. Tashmë keni ëndërruar ditën tuaj të dasmës dhe shumë fëmijë të mrekullueshëm? Legjitime, por mos e shprehni, të paktën në fillim. Rrezikoni t’i ngjani se ky është qëllimi juaj final.

4. Ta merrni në mbrëmje tërësisht për femra. I adhuroni mikeshat dhe kaloni gjithë ditën duke folur me ta. Kjo është e natyrshme, por mos pretendoni se ai ka të njëjtën dëshirë. Nëse ju organizoni një mbrëmje me mikeshat nuk mund të prisni që ai t’ju shoqërojë. Dhe mos u zemëroni në qoftë se ai dëshiron të bëjë diçka tjetër.

LEXO EDHE  Gafa e ish-ministrit shqiptar, vdes për herë të dytë mamanë e Merkel

5. Ta psikologjisësh. Një trend klasik i femrave është që të analizojnë ndjenjat, emocionet dhe disponimin, analizuar ato në çdo nuancë të tyre. Por meshkujve nuk u pëlqen pothuajse kurrë analiza e vetvetes, sidomos kur ata ndjehen të detyruar për ta bërë atë.

6. “Varin turinjtë” pa shpjeguar pse. Një tjetër karakteristikë e qëndrimit të femrave është se “varin turinjtë” në heshtje absolute me shpresën se ai do ta kuptojë dhe të marrë hapin e parë drejt pajtimit. Në mënyrë tipike, përveç të qënit një humbje kohe, ajo është gjithashtu një sjellje që meshkujt e urrejnë.

7. Duke kritikuar gjatë gjithë kohës. Pasi të keni arritur një besim të caktuar, ndiheni të lira për të shprehur kritika ose komente ndaj tij në çdo gjest? Ju lutemi vini re: Edhe në qoftë se ju nuk e bëni atë me ligësi, në afat të gjatë rrezikoni që tjetri të lodhet.

8. Të përpiqeni për ta ndryshuar atë. Edhe pse është thënë e stërthënë, përsëritja nuk është e dëmshme: Njeriu i përkryer nuk ekziston! Në qoftë se të metat e tij nuk i duroni mos u përpiqni për ta ndryshuar atë me çdo kusht, por bëjini vetes vetëm një pyetje: A jam me të vërtetë e dashuruar?

9. Të qënurit “gati-këtu”. Nëse bëni gjithmonë gjithçka që ai dëshiron është sërish e gabuar. Edhe meshkujt kanë nevojë të ndihen herë pas herë si në gjemba.

10. Duke folur për ish-in. Edhe në qoftë se ju e bëni atë me qëllim për t’i treguar atij që nuk dëshironi të keni sekretet me jush, nuk ka nevojë që të zbuloni të gjitha detajet e historive të mëparshme. Ju rrezikoni ta bëni atë të ndjehet në siklet ose ta mërzisni jashtëzakonisht shumë.

Burimi: Dire DonnaPËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here