Çfarë duhet të përdorni si pastë dhëmbësh!

Vaji i kokosit ka shumë përfitime shëndetësore . Ai mund të vrasë bakteret që lidhen me prishjen e dhëmbëve. Hulumtuesit nga Instituti Athlone of Technology (AIT) në Irlandë, kanë testuar veprimin e vajit të kokosit kundër baktereve Streptokokus të cilat jetojnë në gojën tuaj. Ekipi hulumtues ka testuar vaj perimesh, vaj kokosi dhe vaj ulliri.

Mbajtja e vajit të kokosit në gojë e lejon atë të bashkëveprojë me pështymën duke trajtuar kështu enzimat që shkaktohen nga tharja e gojës. Ky hulumtim i kohëve të fundit i provuar edhe në një studim të mëparshëm, shqyrtoi efektet e trajtimit të enzimave nëpërmjet vajit të kokosit, gjithashtu tregoi dhe potencialin që ka ky vaj për të parandaluar bakteret e dëmshme të prishin smaltin e dhëmbëve.

LEXO EDHE  Covid në Shqipëri, rritet numri i rasteve të reja. Harta e shpërndarjes/ Ja qytetet më të prekura

Shumë pasta komerciale përmbajnë kimikate potencialisht toksike, prandaj zëvendësimi i tyre me vajin e kokosit është një zgjidhje natyrale e shkëlqyer. Pasta e dhëmbëve mund të përgatitet në shtëpi duek përzier 2 lugë vaj kokosi të parafinuar, me 2 lugë sodë buke. Përzieni sodën e bukës dhe vajin e kokosit në një enë të vogël, derisa të krijohet një masë homogjene.

Përdoreni atë si pastë dhëmbësh normale dhe pastroni dhëmbët në mëngjes dhe në mbrëmje.PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here