Doni të keni shikim të fortë? Ja 5 hapat që duhet të ndiqni!

Problemet me shikimin janë të zakonshme dhe me to përballen të gjithë brezat. Dihet tashmë se këto probleme vijnë me moshën, por lidhen edhe me natyrën dhe gjenetikën.

Përkeqësimi i vizionit për shkak të leximit dhe punës në kompjuter është gjithashtu diçka e zakontë. Fatmirësisht, ka disa truke dhe ushtrime nëpërmjet të cilave mund të mbani sytë të shëndetshme dhe të përmirësoni shikimin.

1- Sytë duhet të mbahen larg nga kompjuteri dhe televizori për rreth 3 orë në ditë, nëse keni dhimbje të syve.

LEXO EDHE  Situata e pandemisë në Covid, Dashi: 2 mln shqiptarë të imunizuar, ja ku duhet të tregohet kujdes

2- Kur të ndieni lodhje në sy, nëpërmjet gishtave butësisht masazhoni zonën përreth tyre.

3- Kur të ndieni lodhje nga kompjuteri, ngulni sytë nga dritarja për 2 minuta, dhe referojuni një pamje në distancë.

4- Kur të ndieni lodhje dhe tensionin e punës së madhe para gjumit, vendosni mbi sytë e mbyllur kompresa me ujë të vakët ose çaj kamomil.

5- Për të forcuar muskujt e syve, ndiqni drejtimin e një shigjete imagjinare ngadalë dhe me kujdes. Për rezultate më të mira, përsëriteni këtë ushtrim 3­-5 herë.PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here