Del Bosque thërret 35 vjeçarin në kombëtare

Aritz Aduriz meriton një mundësi të dytë tek Spanja. Sulmuesi bask ka luajtur vetëm 15 minuta me kombëtaren në 2010 si zëvendësues ndaj Lituanisë, duke mos arritur të krijojë impakt.

Në moshën 35 vjeçare, Aduriz mund të jetë më i vjetër se i tërhequri David Villa, por ai po luan futbollin më të mirë të jetës së tij dhe për momentin nuk ka sulmues më të mirë se ai në Spanjë.

Gjatë 16 viteve karrierë kryesisht tek Athletic Bilbao, si dhe tek Mallorca, Burgos, Valladolid e Valencia ai nuk kishte arritur të shënonte 20 gola brenda një sezoni. Deri në 2014/15, kur ai 26 gola në 47 ndeshje. Dhe ky sezon është akoma më i mirë. Në 47 ndeshje, Aduriz ka shënuar 31 gola kur kanë mbetur edhe 8 ndeshje për tu luajtur si dhe çerek-finalja në Europa League ndaj Sevilla. Ndërkohë, trajneri i Spanjës ka ndjekur ecurinë e tij me interes.

LEXO EDHE  VIDEO/ Gafë qesharake portierit, Ferencvarosi i Uzunit kalon në avantazh në Champions

Aduriz është i fortë në luftën në ajër, nga goditja nga distanca, me roveshiatë dhe më tepër. Të dhënat e Aritz Aduriz për sezonin 2015/16 Tani ai duket më i kompletuar se kurrë më parë. Ai nuk është egoist, por një njeri që luan në grup. Edhe kur shënon, ai përgëzon kolegët duke thënë “thjesht mundohem të ndihmoj ekipin”. “Do t’i kërkojmë Aduriz të bëjë atë që bën për Bilbaon,” tha Del Bosque të mërkurën teksa Spanja eksperimenton me 35 vjeçarin përkrah Morata në përgatitjen prë miqësoren ndaj Italisë. “Ndihem shumë i gëzuar për këtë që po ndodh,” tha Aduriz.

“Shtypi është ndërlidhësi i lojtarëve me tifozët kështu që prania ime këtu është fryt i kësaj pune. Nuk është aq e zakonshme për dikë të moshës time të thërritet në kombëtare, prandaj ndihem kaq i privilegjuar dhe i lumtur të jem këtu. Mosha është thjesht një numër. E rëndësishme është dëshira, dhe unë kam mjaftueshëm.”PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here