Foto/ Revolta e belgëve në rrjetet sociale, “i urinojnë në fytyrë” terrorizmit

 “The Manneken Pis” është një skulpturë bronzi 60 cm e lartë në Bruksel, e cila përshkruan një djalë të zhveshur duke urinuar në një burim. Skulptura është projektuar nga artisti i famshëm i shekullit të 17 Jerome Duquesnoy dhe ndodhet, jo shumë larg nga Brussels Town Hall dhe Grand Place.

Statuja ka luajtur një rol thelbësor në sistemin e furnizimit me ujë të qytetit dhe njihet në të gjithë Evropën.

Pas sulmeve në Bruksel të martën, në të cilat të paktën 30 njerëz janë raportuar të kenë vdekur dhe dhjetra të tjerë janë plagosur në tri shpërthime në të gjithë qytetin, statuja është bërë një motiv i belgëve, të cilët e kanë shpërndarë masivisht në rrjete sociale, si simbol të asaj se çfarë ata mendojnë për terrorizmin.

Burimi: The Independent

 

LEXO EDHE  Mark Zukerberg nuk ka ndërmend të ndalet, ja çfarë transformimi do t’i bëje Facebook-ut brenda 5 viteve


PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here