Federata angleze “sfidon” UEFA-n!

Federata Angleze e Futbollit është përplasur sërish ne UEFA, pasi ka vendosur që çerekfinalja e Kupës së Anglisë, FA Cup, mes West Ham dhe Manchester United të luhet në të njëjtën ditë me dy çerekfinale të Champions League.

Ekipet rivale në Premier League do ta luajnë ndeshjen përsëritëse më 13 prill, pasi barazuan 1-1 në ndeshjen e parë në “Old Trafford”, më 13 mars. West Ham-Manchester United do të luhet në të njëjtën ditë me Benfica-Bayern dhe Atletico Madrid-Barcelona Në këto kushte West Ham-Manchester United do të luhet në të njëjtën ditë me Benfica-Bayern Munich dhe Atletico Madrid-Barcelona.

Sfida në “Upton Park”, si rrallë herë, do të zhvillohet në orën 20:00, për të shmangur disi përplasjen, megjithatë rregulli i UEFA-s thotë se çdo ndeshje e kampionateve elitare të Europës duhet të përfundojë 30 minuta para se të nisë ndeshja e Champions. Ndeshja e parë mes dy ekipeve u mbyll në barazim 1-1 Federata Angleze e Futbollit nuk ka pasur data të tjera në dispozicion, duke parë kalendarin e ngjeshur të dy ekipeve.

LEXO EDHE  Transferimi i Bardhit në Turqi, ja paga që do të përfitojë talenti i akademisë së Partizanit

Skuadra që do të kualifikohet mes Manchester United dhe West Ham do të ndeshet me Everton në gjysmëfinalen e Kupës së Anglisë (veprimtaria më e vjetër në botë), më 23 prill në “Wembley”. West Ham-Manchester United do të luhet në orën 20:00, më 13 prill Kjo është hera e dytë që FA Cup përplaset me Champions League, pasi më 8 mars, Arsenal fitoi 4-0 ndaj Hull, në të njëjtën natë që Real fitoi ndaj Roma dhe Wolfsburg ndaj Gent. Për këtë veprim, federata angleze u gjobit me 50 mijë euro nga UEFA. Duket se një gjobë tjetër po përgatitet nga UEFA që ka kërcënuar FA se mund të ndërpresë bonuset financiare për ekipet angleze në Kupat e Europës.PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here