Tupja: “Vajzat shqiptare edhe pse të fejuara sdinë çfarë është klitori dhe orgazma”

Profesori Edmond Tupja ka shpërthyer përsëri duke treguar se vajzat shqiptare janë të paditura në fushën e seksit dhe për më tepër nuk njohin organin e tyre seksual. Ndaj, ai është shprehur se është e nevojshme që përveç edukatës gjinore duhet të ketë dhe edukatë erotike që duhet të fillojë që në vitin e dytë të gjimnazit. Kështu sipas tij, studentët mund të mësojnë se ç’është orgazma, si bëhet dashuri erotike. Në një intervistë për emisionin “Proart” ai u shpreh, se një femër e emancipuar shqiptare nuk di ç’është klitori.

“Po jua tregoj konkretisht çfare ndodhi perpara 2 vjetesh që unë jepja mësim. Një teks i përkthyer nga frengjishtja për synetllëkun e femrës, femra nuk duhet të ndjejë, sepse në të kundert quhen kurva. Që në moshën 5 vjeçe iu prihet klitori. Në mesim e sipër një studente pyet në mes të klasës  se çfarë është klitori. Një femër e fejuar, me të dashur. Ndoshta ai se kish perkedhelur aty, apo as ai vete se dinte se çfare ishte. Une iu përgjigja: Nje gjë që ti e ke dhe nuk e di, pyet shoqet se çfarë është!”.

Një femër e emancipuar që s’di ç’është klitori. Përveç edukatës gjinore duhet të ketë dhe edukatë erotike që duhet të fillojë që në vit të dytë gjimnaz. Studentët duhet të mësojne se ç’është orgazma, si bëhet dashuri erotike”, shprehet Edomod Tupe, duke kritikuar këshu mungesën e edukatës seksuale ndër çiftet në Shqipëri.

 

 

LEXO EDHE  Vala e të nxehtit godet Ballkanin, eksperti: Këto temperatura i prisnim në vitin 2040

 PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here