Kampionati i 16-të Europian i futbollit do të zhvillohet nga data 11 qershor deri më 11 korrik, ku 24 skuadra përfaqësuese do të synojnë trofeun që aktualisht mbahet nga Portugalia.
Ky turne duhej të zhvillohej vitin e kaluar, por për shkak të pandemisë Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s vendosi që “EURO 2020” të shtyhej për këtë verë.
Për herë të parë Europiani do të zhvillohet në disa shtete, ku do të jenë 11 qytete pritëse.
Kalendari i “EURO 2020”
Grupi A (Romë/ Baku)
Turqi
Itali (pritës)
Uells
Zvicër
Grupi B (Kopenhagë/ Shën Petersburg)
Danimarkë (pritës)
Finlandë
Belgjikë
Rusi (pritës)
Grupi C (Amsterdam/ Bukuresht)
Holandë (pritës)
Ukrainë
Austri
Maqedonia e Veriut
Grupi D (Londër/ Glasgow)
Angli (pritës)
Kroaci
Skoci (pritës)
Republika Çeke
Grupi E (Sevilje/ Shën Petersburg)
Spanjë (pritës)
Suedi
Poloni
Sllovaki
Grupi F (Mynih/ Budapest)
Hungari (pritës)
Portugali
Francë
Gjermani (pritës)
Faza e grupeve
E premte 11 qershor
Grupi A: Turqi – Itali (21:00, Romë )
E shtunë 12 qershor
Grupi A: Uells-Zvicër (15:00, Baku )
Grupi B: Danimarkë-Finlandë (18:00, Kopenhagë )
Grupi B: Belgjikë-Rusi (21:00, Shën Petersburg )
E diel 13 qershor
Grupi D: Angli-Kroaci (15:00, Londër )
Grupi C: Austri-Maqedoni e Veriut (18:00, Bukuresht )
Grupi C: Holandë-Ukrainë (21:00, Amsterdam )
E hënë 14 qershor
Grupi D: Skoci-Republika Çeke (15:00, Glasgow )
Grupi E: Poloni-Sllovaki (18:00, Shën Petersburg )
Grupi E: Spanjë-Suedi (21:00, Sevilje )
E martë 15 qershor
Grupi F: Hungari-Portugali (18:00, Budapest )
Grupi F: Francë-Gjermani (21:00, Mynih )
E mërkurë 16 qershor
Grupi B: Finlandë-Rusi (15:00, Shën Petersburg )
Grupi A: Turqi-Uells (18:00, Baku )
Grupi A: Itali-Zvicër (21:00, Romë )
E enjte 17 qershor
Grupi C: Ukrainë-Maqedoni e Veriut (15:00, Bukuresht )
Grupi B: Danimarkë-Belgjikë (18:00, Kopenhagë )
Grupi C: Holandë-Austri (21:00, Amsterdam )
E premte 18 qershor
Grupi E: Suedi-Sllovaki (15:00, Shën Petersburg )
Grupi D: Kroaci-Republika Çeke (18:00, Glasgow )
Grupi D: Angli-Skoci (21:00, Londër )
E shtunë 19 qershor
Grupi F: Hungari-Francë (15:00, Budapest )
Grupi F: Portugali-Gjermani (18:00, Mynih )
Grupi E: Spanjë-Poloni (21:00, Sevilje )
E diel 20 qershor
Grupi A: Itali-Uells (18:00, Romë )
Grupi A: Zvicër-Turqi (18:00, Baku )
E hënë 21 qershor
Grupi C: Maqedoni e Veriut-Holandë (18:00, Amsterdam )
Grupi C: Ukrainë-Austri (18:00, Bukuresht )
Grupi B: Rusi-Danimarkë (21:00, Kopenhagë )
Grupi B: Finlandë-Belgjikë (21:00 , Shën Petersburg )
E martë 22 qershor
Grupi D: Republika Çeke-Angli (21:00, Londër )
Grupi D: Kroaci-Skoci (21:00, Glasgow )
E mërkurë 23 qershor
Grupi E: Sllovaki-Spanjë (18:00, Sevilje )
Grupi E: Suedi-Poloni (18:00, Shën Petersburg )
Grupi F: Gjermani-Hungari (21:00, Mynih )
Grupi F: Portugali-Francë (21:00 , Budapest )
Ditët e pushimit në 24 dhe 25 qershor
Raundi i 1/16-ave
E shtunë 26 qershor
1: 2A – 2B (18:00, Amsterdam )
2: 1A – 2C (21:00, Londër )
E diel 27 qershor
3: 1C – 3D / E / F (18:00, Budapest )
4: 1B – 3A / D / E / F (21:00, Sevilje )
E hënë 28 qershor
5: 2D – 2E (18:00, Kopenhagë )
6: 1F – 3A / B / C (21:00, Bukuresht )
E martë 29 qershor
7: 1D – 2F (18:00, Londër )
8: 1E – 3A / B / C / D (21:00, Glasgow )
Ditët e pushimit më 30 qershor dhe 1 korrik
Çerekfinalet
E premte 2 korrik
QF1: Fituesi 6 – Fituesi 5 (18:00, Shën Petersburg )
QF2: Fituesi 4 – Fituesi 2 (21:00, Mynih )
E shtunë 3 korrik
QF3: Fituesi 3 – Fituesi 1 (18:00, Baku )
QF4: Fituesi 8 – Fituesi 7 (21:00, Romë )
Ditët e pushimit më 4 dhe 5 korrik
Gjysmëfinale
E martë 6 korrik
SF1: Fituesi QF2 – Fituesi QF1 (21:00, Londër )
E mërkurë 7 korrik
SF2: Fituesi QF4 – Fituesi QF3 (21:00, Londër )
Ditët e pushimit më 8, 9, 10 korrik
Finale
E diel 11 korrik
Fituesi SF1 – Fituesi SF2 (21:00, Londër )