11 qershor-11 korrik, ja kalendari i 51 ndeshjeve të Kampionatit Europian

Kampionati i 16-të Europian i futbollit do të zhvillohet nga data 11 qershor deri më 11 korrik, ku 24 skuadra përfaqësuese do të synojnë trofeun që aktualisht mbahet nga Portugalia.

Ky turne duhej të zhvillohej vitin e kaluar, por për shkak të pandemisë Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s vendosi që “EURO 2020” të shtyhej për këtë verë.

Për herë të parë Europiani do të zhvillohet në disa shtete, ku do të jenë 11 qytete pritëse.

Kalendari i “EURO 2020”

Grupi A (Romë/ Baku)

Turqi

Itali (pritës)

Uells

Zvicër

Grupi B (Kopenhagë/ Shën Petersburg)

Danimarkë (pritës)

Finlandë

Belgjikë

Rusi (pritës)

Grupi C (Amsterdam/ Bukuresht)

Holandë (pritës)

Ukrainë

Austri

Maqedonia e Veriut

Grupi D (Londër/ Glasgow)

Angli (pritës)

Kroaci

Skoci (pritës)

Republika Çeke

Grupi E (Sevilje/ Shën Petersburg)

Spanjë (pritës)

Suedi

Poloni

Sllovaki

Grupi F (Mynih/ Budapest)

Hungari (pritës)

Portugali

Francë

Gjermani (pritës)

Faza e grupeve

E premte 11 qershor

Grupi A: Turqi – Itali (21:00, Romë )

E shtunë 12 qershor

Grupi A: Uells-Zvicër (15:00, Baku )

Grupi B: Danimarkë-Finlandë (18:00, Kopenhagë )

Grupi B: Belgjikë-Rusi (21:00, Shën Petersburg )

E diel 13 qershor

Grupi D: Angli-Kroaci (15:00, Londër )

Grupi C: Austri-Maqedoni e Veriut (18:00, Bukuresht )

Grupi C: Holandë-Ukrainë (21:00, Amsterdam )

E hënë 14 qershor

Grupi D: Skoci-Republika Çeke (15:00, Glasgow )

Grupi E: Poloni-Sllovaki (18:00, Shën Petersburg )

Grupi E: Spanjë-Suedi (21:00, Sevilje )

E martë 15 qershor

Grupi F: Hungari-Portugali (18:00, Budapest )

Grupi F: Francë-Gjermani (21:00, Mynih )

E mërkurë 16 qershor

Grupi B: Finlandë-Rusi (15:00, Shën Petersburg )

Grupi A: Turqi-Uells (18:00, Baku )

Grupi A: Itali-Zvicër (21:00, Romë )

E enjte 17 qershor

Grupi C: Ukrainë-Maqedoni e Veriut (15:00, Bukuresht )

Grupi B: Danimarkë-Belgjikë (18:00, Kopenhagë )

Grupi C: Holandë-Austri (21:00, Amsterdam )

E premte 18 qershor

Grupi E: Suedi-Sllovaki (15:00, Shën Petersburg )

Grupi D: Kroaci-Republika Çeke (18:00, Glasgow )

Grupi D: Angli-Skoci (21:00, Londër )

E shtunë 19 qershor

Grupi F: Hungari-Francë (15:00, Budapest )

Grupi F: Portugali-Gjermani (18:00, Mynih )

Grupi E: Spanjë-Poloni (21:00, Sevilje )

E diel 20 qershor

Grupi A: Itali-Uells (18:00, Romë )

Grupi A: Zvicër-Turqi (18:00, Baku )

E hënë 21 qershor

Grupi C: Maqedoni e Veriut-Holandë (18:00, Amsterdam )

Grupi C: Ukrainë-Austri (18:00, Bukuresht )

Grupi B: Rusi-Danimarkë (21:00, Kopenhagë )

Grupi B: Finlandë-Belgjikë (21:00 , Shën Petersburg )

E martë 22 qershor

Grupi D: Republika Çeke-Angli (21:00, Londër )

Grupi D: Kroaci-Skoci (21:00, Glasgow )

E mërkurë 23 qershor

Grupi E: Sllovaki-Spanjë (18:00, Sevilje )

Grupi E: Suedi-Poloni (18:00, Shën Petersburg )

Grupi F: Gjermani-Hungari (21:00, Mynih )

Grupi F: Portugali-Francë (21:00 , Budapest )

Ditët e pushimit në 24 dhe 25 qershor

Raundi i 1/16-ave

E shtunë 26 qershor

1: 2A – 2B (18:00, Amsterdam )

2: 1A – 2C (21:00, Londër )

E diel 27 qershor

3: 1C – 3D / E / F (18:00, Budapest )

4: 1B – 3A / D / E / F (21:00, Sevilje )

E hënë 28 qershor

5: 2D – 2E (18:00, Kopenhagë )

6: 1F – 3A / B / C (21:00, Bukuresht )

E martë 29 qershor

7: 1D – 2F (18:00, Londër )

8: 1E – 3A / B / C / D (21:00, Glasgow )

Ditët e pushimit më 30 qershor dhe 1 korrik

Çerekfinalet

E premte 2 korrik

QF1: Fituesi 6 – Fituesi 5 (18:00, Shën Petersburg )

QF2: Fituesi 4 – Fituesi 2 (21:00, Mynih )

E shtunë 3 korrik

QF3: Fituesi 3 – Fituesi 1 (18:00, Baku )

QF4: Fituesi 8 – Fituesi 7 (21:00, Romë )

Ditët e pushimit më 4 dhe 5 korrik

Gjysmëfinale

E martë 6 korrik

SF1: Fituesi QF2 – Fituesi QF1 (21:00, Londër )

E mërkurë 7 korrik

SF2: Fituesi QF4 – Fituesi QF3 (21:00, Londër )

Ditët e pushimit më 8, 9, 10 korrik

Finale

E diel 11 korrik

Fituesi SF1 – Fituesi SF2 (21:00, Londër )