‘Gjoba e pallatit tek Uji i Ftohtë/ Gazetari publikon dokumentin ku Basha i kërkon Ramës 13 milionë eurot

Gazetari i ekonomisë, Klodian Tomorri ka bërë publik një dokument ku thuhet se Lulzim Basha i kërkoi Edi Ramës 13 milionë eurot për pallatin e shembur nga IKMT në Vlorë, në zonën e njohur si ‘Uji i Ftohtë’.

Kujtojmë se pallati i shembur në Vlorë ku ka qenë në pronësi të vjehrrit të Lulzim Bashës, Xhaferr Isufi, i cili e çoi çështjen në Gjykatën e Strasburgut ku fitoi të drejtën e dëmshpërblimit me 13 milione euro.

Në dokumentin e publikuar nga gazetari Tomorri, bëhet fjalë për datën 31 Gusht të vitit 2018-të, ku Ministria e Drejtësisë dhe Avokati i Popullit me anë të një shkrese zyrtare i kërkojnë Ministrisë së Financave ekzekutimin e vendimt për të paguar 13 milionë eurot e gjobës në llogarinë e vjehrrit të Bashës, por si ministri i atëhershëm i Financave, Arben Ahmetaj ashtu edhe kryeministri Edi Rama nuk kanë autorizuar pagesën.

Postimi i Tomorrit:

Gjoba e pallatit tek Uji i Ftohte

Ne janar te vitit 2018 Gjykata e Strasburgut e denoi Shqiperine me 13 milione euro per prishjen e pallatit tek Uji i Ftohte ne Vlore, ku ishin aksionere vjehrri i Bashes dhe Avokatja e Popullit. Ne 31 gusht po 2018, Ministria e Drejtesise dhe Avokatja e Shtetit i dergojne shkrese zyrtare Ministrise se Financave duke i kerkuar te ekzekutonte vendimin per te paguar 13 milione eurot e gjobes.

Arben Ahmetaj i pergjigjet po me shkrese zyrtare ku thote; “prisni njehere se jemi pak ngushte me buxhetin keto kohe. S’kemi fonde”

Avokatura e Shtetit riperserit kerkesen duke sugjeruar qe parate te paguhen nga Fondi Rezerve i Keshillit Ministrave. Por ministria e Financave prape nuk pranon. Pas shume kembime shkresash, Ahmetaj shpik nje skeme tjeter per ta zvarritur edhe me shume pagesen. Propozon shlyerjen me keste per disa vjet.

Grupi i pronareve refuzon qe te paguhen me keste. Fillon prape loja e shkresave. Por Ministria e Financave prape nuk leshon pe. Pas Ahmetajt ne krye te financave vjen Anila Denaj. Serish Ministria e Drejtesise dhe Avokati i Shtetit i kerkojne ministres se re te paguaje parate. Por as Anila Denaj nuk paguan.

Iken tre vjet me kete histori. Vitin e kaluar shkresa i shkon Rames. Duhet te paguajme pallatin e Vlores se po na ben presion KE-ja. Por edhe Rama pergjigjet; prisni njehere prisni. .

Si perfundim leket vjehrrit te Bashes nuk ia kane dhene akoma keta. Qeveri e korrupsionit dhe krimit te organizuar. 😂😂😂

LEXO EDHE  Berisha: Basha takohet fshehtas me Sorosin, më kërkoi të mos denoncoja katastrofën në drejtësi