Lajm i trishtë/ Ndahet nga jeta aktori i njohur, njeriu i parë me ngjyrë që fitoi Oscar

Aktori i madh amerikan, Sidney Poitier ka ndërruar jetë në moshën 94-vjeçare. Poitier ishte afrikano-amerikani i parë që mori një çmim Oscar për filmin e tij të vitit 1963 Lillies of the Field.

LEXO EDHE  Debat i ashpër në shtëpinë e "Big Brother", VIP-at nuk dinë nëse gjirafa shkruhet me “gj” apo “xh”

Poitier ishte gjithashtu regjisor, shkrimtar dhe diplomat . Suksesi i aktorit vazhdoi gjatë viteve ’60. Filmat e tij më të suksesshëm janë: Story of a Crime, Guess’s Ëho Coming to Dinner.