“I dashur Lulzim”, Basha shkarkohet si kryetar edhe nga eurodeputetët e PPE

Disa eurodeputetë, pjesë e Partive Popullore Europiane, i janë drejtuar me një mesazh Lulzim Bashës, i shkarkuar si kryetar i PD nga Kuvendi i 11 dhjetorit dhe më pas me referendumin e anëtarësisë me 18 dhjetor, që të dorëzojë selinë e kësaj partie.

Mesazhi, i publikuar pjesërisht nga Syri TV, tërheq vëmendjen për faktin se eurodeputetët i drejtohen Bashës si deputet dhe jo si Kryetar i PD, sikundër ai vetë vijon të sillet duke mos njohur asnjë prej vendimeve për shkarkimin e tij.

Në hyrje të letrës ata shkruajnë:

“Zotit Lulzim Basha, deputet i parlamentit
I dashur Lulzim Basha”.

Dje kanë qenë organizata e gruas dhe ajo studentore pranë PPE duke i bërë thirrje Bashës dje që të respektonte vullnetin e anëtarëve; kjo nënkuptonte largimin e tij por pa e thënë hapur.

LEXO EDHE  Studimi/ Sa efektive janë vaksinat Pfizer dhe Moderna

Por refuzimi i Bashës ndaj ndërmjetësimeve dashamirëse dhe shqetësimi pas lajmeve për blindimin e dyerve dhe grumbullimin e mercenarëve në seli i ka shtyre me sa duket eurodeputetët të flasin pa dorashka.

Siç shihet nga faksimile, e vënë në dispozicion nga persona të autorizuar në Strasburg, letra fillon me fjalët:

“Po ndjekim me shumë preokupim zhvillimet e fundit brenda Partisë Demokratike. Ne kemi mbështetur vitet e fundit qëndrimet korrekte të PD-së edhe në momente shumë të vështira siç do t’a mbani mend personalisht. Shqipëria ka nevojë tasni për….”