Vritet me thikë studenti në SHBA, autori sulmon edhe dy persona të tjerë

Është goditur për vdekje me thikë një student Italian në SHBA. Mediat e huaja shkruajnë se viktima është identifikuar si Davide Giri, 30 vjeç.

Ngjarja e rëndë ndodhi të enjten mbrëma në Rrugën 123 dhe Amsterdam Avenue, pranë Morningside Park.

Vrasësi u ndalua nga policia në Central Park, dhe sipas të dhënave ai është një 25-vjeçar. Menjëherë pasi sulmoi Girin, djali goditi me thikë edhe një tjetër 27-vjeçar italian, Roberto Malastina.

LEXO EDHE  Prag lufte? Rusia apo Ukraina, kush ka më shumë armatim

Autori është përshkruar si një turist Italian, por që nuk dihet ende identiteti i tij. Vrasësi thuhet se është neutralizuar teksa ishte duke kërcënuar për vdekje një person të tretë.
Studenti italian ishte i njohur për aktet e tij të vullnetarizmit, dhe nuk kishte pasur konflikte të mëparshme, shkruajnë mediat.