Përplasja Berisha-Basha, fitorja e kujt i intereson Ramës? Ja përgjigja e kryeministrit

Kryeministri Edi Rama i ftuar në emisionin ‘Të paekspozuarit’ është pyetur edhe për situatën politike brenda Partisë Demokratike, dhe përplasjen Berisha-Basha.

Rama tha që ajo që po ndodh në PD ëhstë e rëndë, pasi po shkatërrohet një aset kombëtar siç është Partia Demokratike.

Unë nuk jam me asnjërin. Edhe pse janë dy tipologji të ndryshme, në thelb janë e njëjta gjë. Kam marr një vendim me veten që mos komentoj këtë historinë e Saliut. Është një histoi shumë e rëndë për vendin tonë. Një njeri që ka patur për 30 vjet të gjitha pozicionet, shpallet non-grata nga një vend aleat strategjik i Shqipërisë, atëhere dhe banalizimi ekstrem që i bëhet këtij fakti duke e kthyer si një fakt që ëhstë produkt i konsiracioneve ëhstë shumë e rëndë kjo për shqipërinë. është një gjë që ka një peshë shumë të madhe për Shqipërinë. Është një fatkeqësi e madhe të përfundosh me atë gur në qafë, dhe të kthehet një gur në qafën e një vendi është shumë e rëndë për tu banalizuar. Nga ana tjetër është një histori tragjikomike kjo që i ndodh PD-së, ëhstë si një humor i madh i universit që ja kthen mbrasht të gjitha ato që i ka patur si sebe për ti rënë në qafë të tjerëve e këtij vendi. Unë di që një aset i politikës shqiptare si PD është në shkatërrim e sipër’, tha Rama.

LEXO EDHE  Qeveria, dy vjet shtesë kontrate për Sharrën. Miliona ekstra për “klanin e plehrave” Zoto-Mërtiri (Dokumentat)