Zjarr në një azil në Bullgari, nëntë të vdekur

Nëntë persona kanë ndërruar jetë si pasojë e një zjarri që përfshiu një shtëpi të moshuarish të sot në Bullgari.

Një ndërtesë e vjetër shkolle në fshatin lindor Royak, e cila u shndërrua në një shtëpi pleqsh, mori flakë pasdite ndërsa dhjetëra banorë që po hanin darkë.

LEXO EDHE  Njerëzit që kanë kaluar Covid-19 mund të mos kenë mbrojtje ndaj Omicronit

Fatkeqësisht, nëntë persona vdiqën nga 58 që ishin në shtëpi”, u tha gazetarëve inspektori Tihomir Totev.

Shumica e banorëve u evakuuan nga ndërtesa dhe disa morën trajtim mjekësor për shkak të asfiksimit nga tymi.

Nuk dihen ende shkaqet e zjarrit, por zyrtarët kanë nisur hetimet.